Niezwykłe światła na niebie w Norwegii. To nie była zorza polarna

Niezwykłe światła na niebie w Norwegii. To nie była zorza polarna
Źródło zdjęć: © © Yang Suite / [APOD](https://apod.nasa.gov/apod/ap190408.html)
Monika Homan

08.04.2019 13:04, aktual.: 08.04.2019 15:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziwne światła pojawiły się na niebie nad Norwegią w zeszły piątek. Mieszkający tam ludzie zapewne przywykli do świecącej na niebie zorzy polarnej, ale to było coś zupełnie innego. NASA wystrzeliła w atmosferę mieszankę świecącego gazu.

Zorza polarna widziana z Ziemi może kojarzyć się z czymś niezwykle romantycznym i dającym uczucie spokoju. Prawda jest jednak taka, że za tymi pięknymi światłami w naszej atmosferze stoją gwałtowne zderzenia cząsteczek wyrzucanych przez Słońce z ziemską atmosferą. Kolorowe światło to tylko jeden z efektów tych zderzeń. Poza nim uwalniana jest również energia kinetyczna i termiczna.

Zrozumienie wkładu, jaki zorza polarna wnosi do całkowitej energii geosfery ziemskiej jest jednym z głównych celów finansowanego przez NASA Eksperymentu rakietowego w strefie aurory w skrócie nazywanego AZURE.

Na stronie "Astronomy Picture of the Day" możemy dziś podziwiać efekt tego eksperymentu. W zeszły piątek na niebie nad Norwegią pojawiły się dziwne, kolorowe światła. Niebieskie kropki i kolorowe chmury w niczym nie przypominały zorzy polarnej.

AZURE to pierwsza z ośmiu sondujących misji rakietowych. Skupi się na badaniu przepływu cząsteczek w jonosferze - elektrycznie naładowanej warstwie atmosfery. Wystrzelona w kosmos rakieta dokona pomiarów gęstości i temperatury atmosferycznej za pomocą przyrządów na rakiecie, ale również poprzez rozmieszczenie widocznych znaczników - gazów (trimetyloglinu oraz mieszaniny baru i strontu), które pod wpływem światła słonecznego się jonizują i tworzą kolorowe chmury. To właśnie one widoczne są na zdjęciach.

Dzięki dokładnemu śledzeniu ich pozycji w trzech wymiarach naukowcy będą w stanie zebrać dokładne dane na temat pionowego i poziomego przepływu cząsteczek w dwóch kluczowych obszarach jonosfery. Gazy zostały rozpylone na wysokości 115 kilometrów oraz 20 kilometrów nad ziemią.

Short: AZURE rocket launches

Rakieta została wystrzelona z Centrum Kosmicznego w Andøya w Norwegii. To właśnie ona wprawiła świat w osłupienie. W internecie pojawiły się zdjęcia zadziwiających świateł towarzyszących zorzy polarnej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)