Niezwykłe zjawisko na zdjęciu. Nad Szwecją pojawiło się "kilka Słońc"

Niezwykłe zjawisko na zdjęciu. Nad Szwecją pojawiło się "kilka Słońc"21.12.2018 08:34
Niezwykłe zjawisko na zdjęciu. Nad Szwecją pojawiło się "kilka Słońc"
Źródło zdjęć: © ©: magnusedback / [Instagram](https://www.instagram.com/p/BrXh0rVFMuX/)
Kasia Piotrowska

Rzadkie zjawisko mogli zaobserwować mieszkańcy szwedzkiego miasta Borlänge. Tuż przed zachodem słońca na niebie pojawiło się kilka jasnych plam i okręgów. W internecie zawrzało.

Borlänge leży w środkowej Szwecji. Mieszkańców tego miasta zaskoczył niecodzienny widok na niebie. Wielu z nich przecierało oczy ze zdumienia i zastanawiało się skąd na niebie wzięło się kilka słońc. Te "słońca" to jasne punkty powstałe w wyniku zjawiska optycznego zwanego parhelionem, lub inaczej słońcem pobocznym.

Powstaje ono w wyniku załamania się promieni słońca na kryształkach lodu, które mają formę sześciokątnych płytek. Zawieszone są one w powietrzu i opadają powoli w pozycji poziomej. Odbite od nich światło tworzy jasne plamy podobne do słońca, które nazywa się słońcami pobocznymi. Zjawisko jest najbardziej widoczne tuż przed zachodem i można je zobaczyć w każdym miejscu na świecie.

Mieszkańcy Borlänge udostępnili w mediach społecznościowych liczne zdjęcia tego wyjątkowego zjawiska.

[h4][url=https://slack-redir.net/link?url=https%3A%2F%2Fwww.research.net%2Fr%2FKT98DX9] Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym?[/url][/h4]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)