Niezwykłe znalezisko: Idealnie zachowany niedźwiedź sprzed 40 000 lat na zdjęciach
Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycie. Są to szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, który wyginął ponad 28 000 lat temu. Zachowały się dzięki specyficznym warunkom Syberii.
Wykopały go renifery
Wszystko zaczęło się od reniferów, które kopały w ziemi niedaleko Jakucka w Rosji. W ten sposób odsłoniły szczątki ogromnego niedźwiedzia. Naukowcy postanowili przyjrzeć mu się uważniej i okazało się, że to niedźwiedź jaskiniowy (Ursus spelaeus). Aż nie chce się wierzyć, że może mieć nawet 40 000 lat!
- To pierwsze tego typu i jedyne w swoim rodzaju znalezisko – cały niedźwiedź z zachowanymi miękkimi tkankami – mówi Lena Grigoriewa. – Jest całkowicie zakonserwowany, z organami wewnętrznymi, a nawet nosem. Wcześniej znajdowano tylko czaszki i kości. To odkrycie ma ogromne znaczenie dla całego świata – dodaje.
Naukowcy z Północnowschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku informują, że do określenia dokładnego wieku szczątków zwierzęcia konieczne jest wykonanie datowania radiowęglowego. Szacunkowo mogą one mieć od 22 000 do 39 500 lat.
Na podstawie zachowanych tkanek będą prowadzone badania z zakresu genetyki molekularnej, komórkowego, mikrobiologicznej oraz wiele innych różnych testów. Jak się okazuje, podczas innych poszukiwań, naukowcy odnaleźli też szczątki młodego przedstawiciela tego samego gatunku, którego DNA już badają.
Jaki był niedźwiedź jaskiniowy?
Niedźwiedź jaskiniowy był ogromnym zwierzęciem (do 1,5 metra w kłębie, 2 metrów długości i 1000 kilogramów wagi). Zamieszkiwał on Europę w okresie plejstocenu i wyginął pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, około 28 000 lat temu.
Sama nazwa zwierzęcia nawiązuje do jaskiń, w których przeważnie znajdowano ich szczątki. Prawdopodobnie niedźwiedzie spędzały w schronieniach więcej czasu niż współczesne niedźwiedzie brunatne, które tam tylko zimują.
Dotychczas kości niedźwiedzi jaskiniowych były znajdowane na terenie prawie całej Europy. W Polsce również – w Tatrach oraz jaskiniach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Karpat i Sudetów.
Naukowcy uważają, że na wymarcie niedźwiedzi jaskiniowych wpływ miał klimat u schyłku zlodowacenia bałtyckiego. Wcześniej uważano, że te zwierzęta wyginęły około 11 000 lat temu ze względu na działalność człowieka, ale okres ten przesunięto na podstawie badań.
Niedźwiedzie jaskiniowe mogły być czczone przez ludzi. W wielu miejscach zauważono rysunki naskalne je przedstawiające, a w jaskini Drachenloch w Szwajcarii odnaleziono czaszki zamknięte w kamiennym sarkofagu nakrytym płytą, więc takie działanie nie mogło być przypadkowe.