Nikkor 300mm f/4E PF ED VR - mały i lekki teleobiektyw do matryc FX

AF-S NIKKOR 300mm f/4E PF ED VR
AF-S NIKKOR 300mm f/4E PF ED VR
Krzysztof Basel

06.01.2015 11:30, aktual.: 26.07.2022 19:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AF-S Nikkor 300mm f/4E PF ED VR to ciekawa propozycja dla miłośników fotografii przyrody i sportu, którzy cenią wysoką jakość zdjęć i niedużą wagę obiektywu.

Konstrukcja obiektywu AF-S Nikkor 300mm f/4E PF ED VR składa się z 16 elementów, w tym jednej soczewki ze szła ED i jednej soczewki Fresnela, dzięki której udało się znacznie ograniczyć gabaryty i masę obiektywu bez negatywnego wpływu na jakość zdjęć. Obiektyw waży 755g i ma stosunkowo nieduże wymiary, jak na konstrukcję tego typu. Jak czytamy w informacji prasowej:

"Model NIKKOR 300 mm f/4 to pierwszy obiektyw z mocowaniem F, który został wyposażony w soczewkę Fresnela (PF). Opracowany przez firmę Nikon element optyczny wykorzystuje zjawisko dyfrakcji do skutecznej eliminacji aberracji chromatycznych: pozwala ograniczyć liczbę soczewek, które są potrzebne do osiągnięcia wysokiej jakości efektów, umożliwiając tym samym zastosowanie niewielkiego i lekkiego korpusu. Dodatkowo zastosowanie szkła ED firmy Nikon gwarantuje uzyskanie ostrości, soczewka asferyczna ogranicza niechcianą dystorsję, a przeciwodblaskowa powłoka nanokrystaliczna firmy Nikon redukuje refleksy i efekty flary".

W obiektywie Nikkor 300mm f/4E PF ED VR zastosowano technologię redukcji drgań (VR), która ma gwarantować fotografowanie z czasami dłuższymi nawet o 4,5 EV. Nowością jest tryb SPORT, opracowany z myślą o zapewnieniu stabilnego obrazu w wizjerze podczas fotografowania szybkiego ruchu. Producent podaje, że tryb ten umożliwia uzyskanie opóźnienia wyzwolenia zbliżone do wartości osiąganych przy wyłączonej redukcji drgań. Konstrukcja obiektywu jest wyposażona w elektromagnetyczną przysłonę, która ma zapewnić ulepszoną stabilność automatyki ekspozycji oraz szybsze działanie AF. Nowa „trzysetka” ma trzy tryby ustawiania ostrości: A/M (priorytet autofokusa także w czasie ręcznego ustawiania ostrości), M/A (możliwość szybkiego przełączania z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w trybie AF) oraz M (ustawienia ręczne).

Obiektyw Nikkor 300mm f/4E PF ED VR ma kosztować ok. 2000 dolarów. W zestawie otrzymamy osłonę przeciwsłoneczną oraz futerał.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)