Nikon AF‑S DX Micro Nikkor 85mm F/3,5G VR - makro dla fotoamatorów?

Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm F3,5G VR - makro dla amatorów?
Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm F3,5G VR - makro dla amatorów?
Krzysztof Basel

14.10.2009 10:20, aktual.: 02.08.2022 09:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obiektyw do fotografii makro Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm F/3,5G VR to nieduża, lekka konstrukcja stworzona specjalnie dla tańszych lustrzanek z matrycą formatu DX. Obiektyw wyposażono w system redukcji drgań drugiej generacji, cichy silnik SWM, a jego skala odwzorowania wynosi 1:1. Kolejna propozycja Nikona dla fotoamatorów z mniejszym budżetem?

Obiektyw Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm F/3,5G VR zapewnia skalę odwzorowania 1:1, co pozwala wykonywać bardziej szczegółowe zdjęcia złożonych faktur i detali. Ważnym elementem nowego szkła jest też system redukcji drgań drugiej generacji VR II.

Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm F/3,5G VR - makro dla amatorów?
Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm F/3,5G VR - makro dla amatorów?

Najnowszy Nikkor został wykonany z wykorzystaniem soczewek ze szkła ED (o ultraniskiej dyspresji). Miłośnicy pięknego rozmycia tła (bokeh) zwrócą pewnie uwagę na budowę przysłony obiektywu. Została ona stworzona z 9 zaokrąglonych listków, co może gwarantować całkiem ciekawe rezultaty.

Ogniskowa 85 mm to w formacie 35mm odpowiednik 127,5 mm, zatem idealny zakres do wykonywania portretów czy typowej makrofotografii. Obiektyw charakteryzuje się światosiłą F/3,5, co może wskazywać, że jest to szkło skierowane do początkujących fotografów z ograniczonym budżetem. Dodatkowo Nikkor został wyposażony w cichy silnik SWM. Możemy go zatem podpiąć do tańszych lustrzanek Nikona: D40 - D5000, które zostały pozbawione silnika napędzającego system ustawiania ostrości.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Japoński producent nie podaje oficjalnych danych, jednak w Internecie możemy przeczytać o sugerowanej cenie 569 euro. Obiektyw ma trafić na półki sklepowe w grudniu 2009 roku.

Dane techniczne AF-S DX Micro NIKKOR 85mm f/3,5G ED VR

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)