Nikon D3100 - lustrzanka dla początkujących kręcąca filmy w Full HD

Nikon D3100 - lustrzanka dla początkujących kręcąca filmy w Full HD

Nikon D3100 - lustrzanka dla początkujących kręcąca filmy w Full HD
Ola Błażowska
19.08.2010 11:09, aktualizacja: 01.08.2022 15:09

Plotki pojawiające się od jakiegoś czasu w sieci potwierdziły się. Na świat przyszedł właśnie Nikon D3100. To lustrzanka przeznaczona dla amatorów, osób początkujących i rodzin, które chcą dokumentować ważne chwile swojego życia. Szczególnie pomocna będzie w tym opcja kręcenia filmów w rozdzielczości Full HD, jak również łatwość obsługi i wbudowany przewodnik.

Plotki pojawiające się od jakiegoś czasu w sieci potwierdziły się. Na świat przyszedł właśnie Nikon D3100. To lustrzanka przeznaczona dla amatorów, osób początkujących i rodzin, które chcą dokumentować ważne chwile swojego życia. Szczególnie pomocna będzie w tym opcja kręcenia filmów w rozdzielczości Full HD, jak również łatwość obsługi i wbudowany przewodnik.

Nikon D3100 został zaprojektowany z myślą o osobach stawiających pierwsze kroki w fotografii, które nie dysponują jeszcze doświadczeniem w tej dziedzinie. Szczególny nacisk położono na automatykę nastaw, dzięki której użytkownik może skupić się na fotografowaniu.

Z drugiej strony, aparat wyposażony jest we wbudowany przewodnik - z nim fotograf nie tylko wykona udane zdjęcie, lecz także dowie się, dlaczego stosować dane ustawienie. Nikon D3100 może również na przykładowych zdjęciach pokazać, jak zmienia się obraz na skutek wprowadzanych przez użytkownika zmian ustawień, np. przysłony lub czasu migawki.

Aparat obsłużymy również w trybie Live View. Do fotografowania dynamicznych scen przyda się 11-polowy moduł autofokusa udoskonalony o nowe opcje, m.in. tryb priorytetu twarzy AF rozpoznający do 35 postaci. Sercem nowego Nikona D3100 jest 14,2-megapikselowa matryca CMOS z procesorem EXPEED 2. Aparat pracuje w zakresie czułości 100-3200 ISO, z możliwością podniesienia jej do 12800 ISO.

Z pewnością jedną z ważniejszych funkcji dla konsumentów będzie możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) z wykorzystaniem wymiennej optyki. Początkującym przydadzą się wbudowane opcje prostego montażu i edycji filmu na poziomie aparatu. Złącze HDMI umożliwi wygodne oglądanie nakręconych materiałów na domowym telewizorze.

Nikon D3100 będzie dostępny na rynku na jesieni 2010 r. Nie znamy jeszcze jego ceny.

Główne cechy to:

 • Lustrzanka formatu DX z matrycą CMOS o rozdzielczości 14,2 megapiksela. Nowa matryca daje doskonałe kolory i szczegóły zarówno na zdjęciach, jak i w filmach.
 • Nowy procesor obróbki obrazu EXPEED 2 umożliwia udoskonalone nagrywanie filmów oraz lepszą jakość obrazu przy wysokich czułościach. EXPEED 2 pozwala na pełne wykorzystanie matrycy CMOS, dzięki czemu zdjęcia i filmy odznaczają się czystymi barwami, niskim szumem i płynnymi przejściami tonalnymi.
 • Czułość ISO w przedziale od 100 do 3200, z możliwością podniesienia do wartości 12800 (Hi2), gwarantuje nieporuszone, ostre zdjęcia wykonywane w warunkach słabego oświetlania lub szybkim ruchu.
 • Rozbudowany tryb podręcznika ułatwiający dobranie optymalnych ustawień ekspozycji oraz** naukę fotografowania**.
 • **Filmy D-Movie **? aparat umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości full HD (1920 x 1080) z dźwiękiem. Obiektywy Nikkor pozwalają dodatkowo na osiąganie kinematograficznych efektów.
 • Podstawowa edycja filmów może być wykonana już w aparacie. Zgodność ze standardem HDMI umożliwia odtwarzanie nagrań i zdjęć na ekranie telewizora.
 • **Tryb Live View **z nowym ciągłym trybem pracy autofokusa AF-F oraz z automatycznym wyborem programu tematycznego, który dobiera ustawienia aparatu w zależności od fotografowanej sceny.
 • Tryb AF-F (Full-time) utrzymuje ostrość na obiektach bez potrzeby trzymania lekko wciśniętego spustu migawki.
 • Duży monitor LCD o przekątnej 7,5 cm.
 • Autofokus z 11 polami AF umożliwia szybkie i precyzyjne ustawienie ostrości, gwarantując uzyskanie zawsze ostrego zdjęcia.
 • Aktywna funkcja D-Lighting zapewnia uzyskanie doskonałej równowagi między jasnymi i ciemnymi obszarami zdjęć.
 • Funkcja Picture Control umożliwia dostosowanie zdjęć i filmów Full HD do indywidualnych preferencji użytkownika. Do wyboru jest sześć ustawień: Standardowe, Neutralne, Żywe, Monochromatyczne, Portret i Krajobraz. Dodatkowo aparat pozwala dostroić ostrość, kontrast, jasność i nasycenie.
 • Szeroki wybór funkcji edytowania zdjęć i filmów, m.in. Efekt miniatury, Filtr zmiękczający, Kolorowy kontur, Korekcja kształtu.
 • Mały, lekki i wytrzymały - to najmniejsza i najlżejsza lustrzanka cyfrowa marki Nikon.
 • Ergonomiczny korpus gwarantuje łatwy dostęp do najważniejszych funkcji.
 • Wbudowany układ usuwania kurzu. Mechanizm czyszczenia filtra dolnoprzepustowego oraz kontrola przepływu powietrza pozwalają trzymać kurz z dala od matrycy, co zapewnia czyste, wolne od plam zdjęcia.
 • Wraz z aparatem D3100 dostarczane będzie oprogramowanie Nikon View NX2. Oferuje ono wszystkie funkcje znane z poprzedniej wersji oraz dodatkowo nowe narzędzia do obróbki filmów i zdjęć.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)