Nikon D4 i D800 - japońska technika, ale wzornictwo...

Nikon D4
Nikon D4
Dominik Herman

11.04.2012 13:35, aktual.: 26.07.2022 20:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wygląd najnowszych lustrzanek Nikon D4 i D800 zaprojektowano we włoskiej pracowni Italdesign Giugiaro. Przyjrzyjmy się z bliska tym aparatom.

Najnowsza półprofesjonalna lustrzanka Nikon D800 właśnie trafiła do sprzedaży, a w kolejnych tygodniach w sklepach powinien być dostępny topowy aparat tego producenta – reporterski D4. Specyfikacje obu lustrzanek są na pewno dobrze znane każdemu fanowi marki Nikon i nie wymagają przypomnienia. Dzisiaj przyjrzę się uważniej wyglądowi tych aparatów.

Nikon F3
Nikon F3

Za stylistykę topowych lustrzanek Nikon od wielu lat odpowiada włoska pracownia Italdesign Giugiaro specjalizująca się we wzornictwie przemysłowym i projektowaniu dla wielkich marek z branży samochodowej – w tym najbardziej prestiżowych: Ferrari, Lamborghini czy Maserati.

Współpraca Italdesign z Nikonem rozpoczęła się na przełomie lat 70. i 80. przy okazji premiery niezwykle popularnej wśród reporterów lustrzanki Nikon F3. Z desek kreślarskich włoskich projektantów zeszły również kolejne modele, m.in. F4, F5, F6 oraz cyfrowe D2X/D2H, D3 i wspomniane najnowsze D4 i D800.

Forma lustrzanek Nikona projektu Giugiaro ewoluowała od prosto ciosanych brył o charakterystycznej, rozpoznawalnej stylistyce, w kierunku korpusów czerpiących z tej ustalonej tradycji, ale jednak zaopatrzonych w łagodniejsze łuki i zaokrąglenia. Złośliwi słusznie zauważają, że za sprawą dodanych krągłości najnowsze aparaty Nikona w pewnym stopniu upodobniły się do linii wzorniczej korpusów głównego konkurenta, Canona.

Nikon D800
Nikon D800

Projekty Nikona D4 i D800 możecie obejrzeć na stronach Italdesign Giugiaro: http://www.italdesign.it/project/nikon-d4-eng i http://www.italdesign.it/project/nikon-d800-eng.

Polecam także wywiad z Giorgetto Giugiaro, który opowiada o współpracy z Nikonem przy okazji premiery modelu D3.

Co sądzicie o wyglądzie nowych lustrzanek Nikona? Opiszcie swoje wrażenia w komentarzach!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)