Nikon D7000 - zachwycająca lustrzanka!
Zgodnie z oczekiwaniami Nikon pokazał swoje najnowsze dziecko - lustrzankę Nikon D7000, która jest solidną konstrukcją z rewelacyjnie prezentującymi się na papierze parametrami. Myślę, że w rzeczywistości będzie to bardzo dobra lustrzanka mająca wszytko to, czego wymaga się od tej klasy aparatów, plus nieco więcej.
Aktualizacja: W Sieci dostępne są już obszerne testy Nikona D7000. Zajrzyjcie do naszego zestawienia i poczytajcie.
Nowa lustrzanka miała zastąpić wysłużonego Nikona D90, ale jest raczej modelem pomiędzy D90 a D300s. Na różnych blogach, serwisach i w komentarzach znalazłem już określenia, że D7000 to swojego rodzaju mini-D300s. I to by się zgadzało.
Nikon D7000 ma nową matrycę CMOS w nikonowskim rozmiarze DX (APS-C) o rozdzielczości 16,2 megapiksela, nowy procesor obrazu EXPEED 2 i to, co lubię w nowych konstrukcjach, czyli bardzo szeroki zakres czułości ISO - od 100 do 6400 w standardzie z możliwością rozszerzenia do ISO 25600. U Nikona to pierwsza lustrzanka formatu DX z takimi możliwościami.
Jak na rasową lustrzankę przystało, ma pryzmat pentagonalny oraz wizjer dający 100 % pola widzenia. Wrażenie robi zastosowanie 39-polowego modułu autofokusa z 9 krzyżowymi umieszczonymi w środku kadru oraz czujnik naświetlenia o rozdzielczości 2016 punktów.
Nie mogło zabraknąć oczywiście trybu nagrywania - po D3100, D7000 to kolejny model Nikona z możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD (1080p) z trybem ciągłego autofokusa (AF-F = AF Full time). Filmy zapisywane są z wykorzystaniem kompresji MPEG4 AVC/H.264, a po nagraniu można je wstępnie edytować bezpośrednio w aparacie. Żeby wszystko, co fotografujemy i nagrywamy na filmie zmieściło się, D7000 ma dwa gniazda kart SD - to bardzo dobre rozwiązanie w takiej sytuacji. Jeszcze nie sprawdzałem, ale idealnie by było, gdyby można było nagrywać na osobne karty filmy i zdjęcia.
Do Nikna D7000 będzie można dołączyć również gripa MB-D11 z dodatkowym zasilaniem i spustem migawki do zdjęć pionowych. Wśród współpracujących z tym modelem akcesoriów znajdziecie również odbiornik GPS (GP-1).
Krokiem w kierunku profesjonalnych lustrzanek jest magnezowa obudowa, która jest dodatkowo uszczelniana - zabezpiecza wnętrze aparatu przed kurzem i wilgocią. I teraz najważniejsze - oficjalna cena w Polsce lustrzanki Nikon D7000 to 4699 zł.
Najważniejsze cechy Nikona D7000 (z informacji prasowej):
- Lustrzanka cyfrowa Nikon formatu DX wyposażona w nowo opracowany sensor CMOS o rozdzielczości 16,2 megapiksela, z rozszerzonym zakresem czułości. Matryca wyróżnia się wyjątkowym odwzorowaniem kolorów i bogactwem detali zarówno na zdjęciach jak i filmach.
- Nowy procesor obróbki obrazu EXPEED 2 zapewnia najwyższą jakość zdjęć oraz szybką obróbkę sygnału przy mniejszym zużyciu energii.
- Szeroki zakres czułości, od 100 do 6400 ISO, (z możliwością rozszerzenia aż do 25600 ISO), niski poziom szumów przy zachowaniu doskonałej czytelności szczegółów.
- Nowy czujnik pomiaru ekspozycji, oparty na matrycy RGB o rozdzielczości 2016 pikseli gwarantuje lepsze działanie systemu rozpoznawania scenerii oraz wyższą jakość zdjęć.
- Nowo opracowany moduł autofokusa, wyposażony w 39 pól AF z 9 polami krzyżowymi w środku kadru. Aparat oferuje większe możliwości w zakresie śledzenia obiektu i utrzymania na nim ostrości bez względu na jego położenie w kadrze.
- Układ celowniczy ze szklanym pryzmatem pentagonalnym pokazuje około 100% kadru. Powiększenie 0.94x zapewnia wysoką precyzję kadrowania i ręcznego ustawiania ostrości.
- Dzięki magnezowej obudowie, korpus wyróżnia się wysoką trwałością. Uszczelki dodatkowo chronią go przed kurzem i wilgocią. Dzięki temu Nikon D7000 doskonale spisuje się w najbardziej nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych.
- Nagrywanie filmów Full HD D-Movie z trybem ciągłego autofokusa AF-F (AF - Fulltime) oraz wbudowane w aparat funkcje edycji filmów: wybór początku i końca ujęcia, zachowanie wybranych klatek filmowych jako zdjęcia. Aparat daje możliwość podłączenie zewnętrznego mikrofonu w celu podniesienia jakości zapisywanego dźwięku stereo.
- Współpraca ze standardem HDMI umożliwia przeglądanie zdjęć i filmów bezpośrednio na ekranie telewizora full HD.
- Prosty dostęp do trybu Live View z nowymi trybami autofokusa. Detekcja kontrastu jest szybsza i pewniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. W czasie około 0,08 s aparat jest w stanie rozpoznać do 35 fotografowanych osób, nawet jeśli nie patrzą one bezpośrednio w obiektyw. Opcja śledzenia obiektów utrzymuje ostrość na poruszających się motywach. W trybie Live View osiągalne są dwa rozmiary pól ostrości: normalne pole AF do precyzyjnego ustawiania ostrości na małych detalach, oraz szerokie pole AF zalecane do zdjęć z ręki.
- Wytrzymała migawka z czasami otwarcia do 1/8000 s. Testowana w cyklu 150 000 wyzwoleń.
- Dwa gniazda kart pamięci SD zapewniają większą łączną pojemność pamięci oraz umożliwiają lepsze organizowanie wykonanych zdjęć i filmów.
- Szybki tryb zdjęć ciągłych o częstotliwości 6 kl/s. Dzięki opóźnieniu otwarcia migawki, wynoszącemu tylko 0,05 s żadna akcja nie umknie.
- Rozbudowane funkcje odtwarzania, włączenie z wyświetlaniem 72 miniatur, trybem kalendarza i porządkowaniem plików wg daty.
- Wbudowane funkcje retuszu (menu retuszu), m.in. z funkcją edycji filmów oraz funkcją kolorowego szkicu.
- Kontrola odcienia i koloru: ustawienia Picture Controls pozwalają na dopasowanie wyglądu i nastroju do twoich potrzeb zanim wykonasz zdjęcie.
- Najnowszy procesor obróbki obrazu EXPEED 2, który mimo małych rozmiarów, działa szybciej niż kiedykolwiek.
- Program ViewNX 2 dodawany jest do aparatu. Zawiera on wszystkie podstawowe funkcje poprzedniego ViewNX dodatkowo będąc rozbudowany o opcje obróbki filmów. Program wyróżnia się nowym, bardziej przyjaznym interfacem użytkownika.
- Monitor LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) o rozdzielczości około 920 000 punktów i szerokim kącie oglądania (170°), pokryty utwardzonym szkłem.
- Aparat w pełni współpracuje z szeroką gamą obiektywów Nikkor.
- Akumulator Li-ion EN-EL15 : inteligentne zarządzanie energią, be możliwie efektywnie zasilać aparat przy minimalnym zużyciu energii.