Katalog aparatów fotograficznychNikon D80
Nikon D80
Nikon D80
  • Rodzaj: Lustrzanka cyfrowa
  • Nośniki zapisu: SD
  • Maksymalny rozmiar zdjęcia: 3872 x 2592 px
  • Rozdzielczość matrycy: 10 Mpix
  • Rozmiar matrycy: APS-C (23.6 x 15.8 mm)
Ocena użytkowników
4.229 ocen
Twoja ocena

Nikon D80 to lustrzanka cyfrowa przeznaczona do amatorskiego wykonywania zdjęć. Pierwsza prezentacja modelu odbyła się w 2006 roku.

Nikon D80 – informacje ogólne

Nikon D80 jest kontynuacją serii, a jej poprzednikami były modele Nikon D70 i Nikon D70s. W porównaniu do nich Nikon D80 jest mniejszy, lżejszy i bardziej poręczny. Ten reprezentant klasy średniej wykorzystuje matrycę CCD, natomiast już jego następca, czyli Nikon D90, sensor CMOS.

Model D80 w czasie swojej premiery spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Technologicznie znacznie wyprzedzał wcześniejsze aparaty Nikona z tego segmentu, a do tego robił dobre wrażenie pod względem jakości wykonania.

Nikon D80 – matryca

Matryca lustrzanki Nikon D80 to 10-megapikselowy sensor CCD w formacie DX. Oferowany zakres czułości ISO to domyślnie od ISO 100 do ISO 1800, a w trybie rozszerzonym do ISO 3200.

Za pomiar światła odpowiada czujnik RGB wykorzystujący 420 pikseli. Dostępne tryby pomiaru to matrycowy, centralny i punktowy. Dodatkowo aparat wspiera funkcję D-Lighting.

Nikon D80 – autofokus

Model Nikon D80 pozwala na korzystanie z 11-polowego autofocusu z detekcją fazową. Pracować możemy w ramach trybu automatycznego, AF-S (pojedynczy), AF-C (ciągły) oraz manualnego. Lustrzanka wykorzystuje też system śledzenia ostrości w trybie ciągłym oraz pojedynczym. Dodatkowo zapewnioną mamy asystę AF w postaci diody wspomagającej.

Nikon D80 – funkcje

Zdjęcia wykonane Nikonem D80 zapiszemy w formatach JPEG, RAW (NEF) oraz JPEG + NEF. W seriach możemy pracować przy 3 kl./s i korzystać z bracketingu. Dostępne są również tryby PASM, a także praktyczne programy tematyczne (krajobraz, portret, makro, zdjęcia sportowe, nocny portret i nocny krajobraz).

Nikon D80 – korpus

Obudowa Nikona D80 jest solidna i starannie wykonana, w przedniej części korpusu znajduje się grip, a do dyspozycji mamy też wbudowaną lampę błyskową pop-up. Producent wyposażył lustrzankę w wizjer pentapryzmatyczny o pokryciu wynoszącym 95 proc. Do tego skorzystamy z 2,5-calowego wyświetlacza oraz pomocniczego ekranu monochromatycznego w górnej części korpusu.

Lustrzanka otrzymała slot na kartę pamięci (SD/SDHC), wyjście statywowe oraz gorącą stopkę. Do dyspozycji mamy też złącza USB 2.0, PAL/NTSC, zasilania oraz zdalnego sterowania.

Nikon D80 – bateria

Wydajność akumulatora litowo-jonowego EN-EL3e to średnio 600 ujęć na jednym ładowaniu. Waga Nikona D80 z baterią wynosi ok. 665 g.

Nikon D80 – dla kogo?

Nikon D80 to lustrzanka klasy średniej, która powinna sprawdzić się w rękach amatora fotografii.

Nikon D80 – cena

W dniu premiery cena korpusu Nikona D80 wynosiła na polskim rynku ok. 3800 zł, natomiast koszt zestawów z obiektywem sięgał 5000 zł.

Dane techniczne
ProducentNikon
RodzajLustrzanka cyfrowa
BagnetNikon F
Nośniki zapisuSD
Data premiery2006
Cena w dniu premiery
Nikon D80 - opinie (0)
Aparaty fotograficzne podobne do Nikon D80
Artykuły o Nikon D80