Nikon D810A – pierwsza pełna klatka do astrofotografii

Nikon D810A – pierwsza pełna klatka do astrofotografii

Nikon D810A – pierwsza pełna klatka do astrofotografii
Krzysztof Basel
10.02.2015 10:18, aktualizacja: 10.02.2015 11:18

Nikon D810A z pełnoklatkową matrycą o rozdzielczości 36,3 Mpix nie tylko zapewni o wiele wyższą jakość zdjęć gwiazd, niż inne aparaty tego typu. Lustrzanka została też wyposażona w kilka specjalnych funkcji do astrofotografii.

Nikon D810A to specjalnie zmodyfikowana wersja aparatuNikon D810. Jak podaje producent, nowo zaprojektowany filtr podczerwieni umożliwił uzyskanie czterokrotnie wyższej czułości w zakresie linii emisyjnej wodoru “H-alfa”.

„Dzięki temu, fotografowanie mgławic emisyjnych, obfitujących w światło pochodzące od wzbudzonych cząsteczek wodoru, możliwe jest z zachowaniem poprawnej kolorystyki bez potrzeby modyfikacji aparatu. Doskonałym wynikom w astrofotografii sprzyjają także bardzo wysoka jakość obrazu przy wysokich wartościach czułości ISO, bardzo duża rozdzielczość oraz szereg dodatkowych zmian".

Charakterystyka matrycy Nikona D810 nie jest optymalna do rejestrowania światła mgławic, zawierającego linię emisyjną „H-alfa”. Inżynierowie japońskiej firmy postanowili sobie z tym poradzić. Charakterystykę filtra optycznego w modelu D810A dostosowano do światła emitowanego przez mgławice, uzyskując czterokrotny wzrost czułości dla linii „H-alfa” (w porównaniu z modelem D810). Zalety modyfikacji modelu D810A widoczne będą także podczas fotografowania innych obiektów, jak gromady kuliste, galaktyki czy po prostu zwykłe rozgwieżdżone niebo.

Obraz

Nikon D810A został też wyposażony w specjalne funkcje do astrofotografii. Oprócz czasu B i ustawienia T dostępny jest nowy tryb manualny z długim czasem otwarcia migawki, mogącym sięgać nawet 900 s. W celu zminimalizowania drgania wewnętrznych podczas naświetlania, można aktywować elektroniczną przednią kurtynkę migawki, tym samym zmniejszając ryzyko rozmycia szczegółów.

Pomocny przy ustawianiu ostrości i kadrowaniu podczas fotografowania z podglądem na żywo może okazać się także wirtualny podgląd ekspozycji dla czasu B i ustawienia T. Podgląd na żywo można powiększyć do 23 razy, co ułatwi dokonywanie korekt ostrości obiektów. Podczas fotografowania przez wizjer dostępny jest nowy wirtualny horyzont podświetlany na czerwono, umożliwiający sprawdzanie wypoziomowania aparatu. Nikon D810A korzysta akumulator EN-EL15 o pojemności 1900 mAh, który umożliwia wykonania aż do 3860 zdjęć po każdym naładowaniu.

Obraz

Pozostała specyfikacja jest prawie identyczna, jak w modelu D810. Aparat ma matrycę w formacie FX o rozdzielczości 36,3 Mpix. Sensor współpracuje z procesorem obrazu EXPEED 4, a ten duet zapewnia szeroki zakres czułości ISO 200-12800 (z możliwością rozszerzenia do 51200). Warto podkreślić, że aparat może wykonywać zdjęcia seryjne JPEG w ilości ograniczonej jedynie pojemnością karty pamięci. Nikon D810A korzysta z 51-polowego systemu autofocusu Multi-CAM 3500FX z możliwością skonfigurowania ustawień pokrycia 9-, 21- lub 51-polowego działa nawet przy poziomie oświetlenia -2 EV (ISO 100, 20°C). Za wyświetlanie zdjęć odpowiada ekran LCD o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 1229 tys. punktów z powłoką przeciwodblaskową oraz układem pikseli RGBW umożliwia dowolną regulację balansu kolorów i jasności. Fotografie mogą być zapisywane na kartach CF i/lub SD.

Wykonana z kompozytu z włókien kevlarowych i węglowych migawka charakteryzuje się opóźnieniem 52 ms, standardową trwałością wynoszącą 200 000 zwolnień i czasem otwarcia od 1/8000 s do 900 s. Nie zabrakło też możliwości nagrywania filmów w formatach FX i DX z rozdzielczością Full HD (1080p) i szybkością 50p/60p. W trakcie filmowania można korzystać z pełnego zakresu czułości oraz sterować czasem otwarcia migawki, wartością przysłony i poziomem dźwięku. Przydatnym rozwiązaniem jest również format pliów RAW w rozmiarze S, który umożliwia zapisywanie nieskompresowanych 12-bitowych plików NEF.

Nikon D810A będzie dostępny pod koniec maja 2015 r. w cenie ok. 3800 dolarów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)