Nikon Photo Contest 2018-2019. Polacy na podium

Nikon Photo Contest 2018-2019. Polacy na podium
Źródło zdjęć: © © Zay Yar Lin [Open Award single photo / Silver Prize](https://www.nikonphotocontest.com/en/awards/2018/The_Open_Award_single_photo/art_02.html)
Justyna Kocur-Czarny

12.08.2019 11:50, aktual.: 26.07.2022 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zorganizowany po raz pierwszy w 1969 roku konkurs fotograficzny Nikon Photo Contest obchodzi swoje 50-lecie. Zwycięzcy zostali wyłonieni z prawie 100 000 zgłoszeń. 23 sierpnia 2019 poznamy zwycięzcę głównej nagrody.

Nikon Photo Contest - rekordowa liczba zgłoszeń

Nikon Photo Contest organizowany jest w cyklu dwuletnim. Do edycji 2018-2019 wpłynęła rekordowa ilość 97 369 zgłoszeń od 33 000 uczestników z 170 krajów i regionów. Zgłoszenia przyjmowano w trzech kategoriach: Open (Otwarta), Next Generation (Kolejne pokolenie) i Short Film (Krótki film).

W kategorii Open główną nagrodę Gold Prize otrzymał Jason Parnell-Brookes z Wielkiej Brytanii za zdjęcie “Alma and Alzheimer’s”. Podobnie jak w zeszłym roku, przewodniczącym jury był Neville Brody. Dzieląc się przemyśleniami na temat tegorocznej edycji, zwrócił szczególną uwagę na znaczenie fotografii w dzisiejszym świecie.

Obraz

Konkurs ten skłania do refleksji nad wieloma kwestiami, na przykład nad rolą fotografii w przyszłości.

Fotografia zmienia nasze życie. Jest wszędzie, gdzie patrzymy, a dziś przekazujemy informacje o naszym świecie posługując się bardziej obrazami niż słowami. Jest międzynarodowym językiem wpływającym na postępowanie jednostek oraz społeczeństwa, a jej znaczenie może tylko rosnąć. Różnorodność nagrodzonych obrazów – opowieści, powiązania i niespodzianki – zainspiruje fascynującą debatę o świecie, w którym żyjemy, oraz o sposobie, w jaki go postrzegamy.

Konkurs skierowany jest zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów z całego świata. Prace oceniane są pod kątem siły przekazu, kreatywności, wrażliwości artystycznej oraz zgodności z tematem kategorii. W tej edycji hasłami przewodnimi były: “zmiana”, “tożsamość” i “nadzieja”. Przyznano w sumie 47 nagród, w tym nagrodę specjalną z okazji 50-lecia konkursu oraz Participants’ Choice, czyli nagrodę przyznaną przez uczestników konkursu.

Nikon Photo Contest 2018-2019 Final Judge Movie

Nikon Photo Contest 2018-2019 - wyróżnieni Polacy

Srebrny medal w kategorii Next Generation Award otrzymał Adam Żądło za reportaż “Minigods” przedstawiający życie ludzi i zwierząt na farmie. Malarski cykl fotografii przedstawia koegzystencję człowieka i zwierząt hodowlanych. Z jednej strony człowiek jest zwierzętom potrzebny do przeżycia, z drugiej zabija je, aby samemu przeżyć.

Obraz
© © Adam Żądło /[Next Generation Award photo story / Silver Prize](https://www.nikonphotocontest.com/en/awards/2018/Next_Generation_photo_story/art_02.html)

Drugim Polakiem, którego praca została dostrzeżona przez jury konkursu, jest Tomasz Lewandowski, który otrzymał brązowy medal w kategorii filmów krótkometrażowych. Jego “Hope… never dies” przedstawia historię sportsmenki, która po poważnej kontuzji walczy z codziennością i próbuje się w niej odnaleźć.

Nikon Photo Contest 2018-2019 Hope . . . never dies

23 sierpnia 2019 roku, podczas oficjalnej ceremonii wręczenia nagród w Tokio zostanie ogłoszony zdobywca nagrody Grand Prize. Wszystkie nagrodzone zdjęcia i filmy, wraz ze szczegółowymi informacjami o zgłoszonej pracy, można znaleźć na stronie internetowej konkursu Nikon Photo Contest 2018-2019.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)