Nikon Small World: zachwycający świat mikrofotografii. Polak w czołówce

Nikon Small World: zachwycający świat mikrofotografii. Polak w czołówce
Źródło zdjęć: © © Teresa Zgoda, Teresa Kugler / 1 miejsce / Nikon Small World 2019
Justyna Kocur-Czarny

22.10.2019 08:25, aktual.: 26.07.2022 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Embrion żółwia, płatek śniegu, zarodek aligatora i żyjątka znane tylko z lekcji biologii. Zobaczcie niesamowite zdjęcia mikroskopowe zwycięzców Nikon Small World 2019. W czołówce zwycięzców tegorocznej edycji znalazł się Polak: Marek Miś.

Świat mikro fascynuje naukowców, ale nawet laik nie jest obojętny na jego piękno. Konkurs Nikon Small World wyróżnia najciekawsze prace zrobione w ogromnym powiększeniu. W tym roku pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie zarodka żółwia autorstwa Teresy Zgody oraz Teresy Kugler. To spektakularny przykład połączenia fluorescencji i stereo mikroskopii. Autorki wykonały zdjęcie w Morskim Laboratorium Biologicznym w Nowym Jorku.

To już 45 edycja konkursu. Jury wybrało 20 najlepszych prac, wśród nich zdjęcie Marka Misia.

Fotografia przedstawia brzemienną rozwielitkę (Daphnia magna) z embrionami w komorze lęgowej na niedługo przed ich narodzinami i podjęciem samodzielnego życia. Do oświetlenia obiektu zastosowałem technikę łączoną, polegającą na użyciu światła spolaryzowanego oraz nieco zmodyfikowanego tzw. ciemnego pola. Fotografia jest rezultatem połączenia stosu 79 ujęć (tzw. stacking) za pomocą programu Helicon Focus w celu poszerzenia bardzo niewielkiej głębi ostrości.Mikroskop - Olympus BH-2, Obiektyw - Olympus 10X Splan Apo, aparat - Pentax K-1.
Daphnia magna w ciąży
Daphnia magna w ciąży© © [Marek Miś](http://mismicrophoto.com) / 15 miejsce / Nikon Small World 2019

Jest to 13 już wyróżnienie dla Polaka, który w 2018 roku został zaliczony przez organizatorów w poczet Mistrzów Mikroskopii jako trzecia z kolei osoba.

Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i świadczy niejako o docenieniu całego mojego dotychczasowego dorobku w dziedzinie mikrofotografii. Zdobywałem już wyższe lokaty - dwukrotnie 6 miejsce. Raz też zdobyłem 16 miejsce. Były też tzw. Honorable mentions i Images of distinction.W konkursie biorę udział od 2009 roku.

Wśród wyróżnionych zdjęć znalazło się także zdjęcie zarodka aligatora, pokazujące jego szkielet i układ nerwowy. Autorem tej fotografii i laureatem trzeciego miejsca jest Daniel Smith Paredas z Uniwersytetu Yale. Zachęcamy do obejrzenia galerii nagrodzonych zdjęć. Wszystkie wyróżnione prace można obejrzeć na stronie konkursu.

Trębacze (protisty)
Trębacze (protisty)© © Dr Igor Siwanowicz / 2 miejsce / Nikon Small World 2019
Embrion aligatora
Embrion aligatora© © Daniel Smith Paredes, Dr BhartAnjan S. Bhullar / 3 miejsce / Nikon Small World 2019
Samiec komara
Samiec komara© © Jan Rosenboom / 4 miejsce / Nikon Small World 2019
Płatek śniegu
Płatek śniegu© © Caleb Foster / 5 miejsce / Nikon Small World 2019
Pająk, skakun arlekinowy
Pająk, skakun arlekinowy© © Javier Rupérez / 6 miejsce / Nikon Small World 2019
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także