Nikon wrzucił 67-megapikselowe zdjęcia do social mediów. Czy nadchodzi Nikon Z8?

Nikon wrzucił 67-megapikselowe zdjęcia do social mediów. Czy nadchodzi Nikon Z8?

Czy niebawem zobaczymy Nikona Z8?
Czy niebawem zobaczymy Nikona Z8?
Źródło zdjęć: © Fotoblogia
Marcin Watemborski
30.08.2022 09:12

W mediach społecznościowych chińskiego oddziału Nikona pojawiły się zdjęcia, które od razu przyciągnęły uwagę miłośników fotografii. Mają one 67 megapikseli, ale właściwie czym zostały zrobione? Przecież w ofercie Nikona nie ma aparatu o takiej rozdzielczości. Pojawiły się spekulacje na temat nowego modelu.

Na Weibo, czyli chińskim odpowiedniku Facebooka, oficjalny profil Nikona opublikował cztery zdjęcia. Miały one promować warsztaty fotograficzne. Ich tematyka to fotografia ślubna, portretowa oraz produktowa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jeden szczegół.

Zrzut ekranu z Weibo.
Zrzut ekranu z Weibo.© Weibo

Fotografowie od razu sprawdzili rozdzielczość zdjęć, która wynosi 6670 x 10000 pikseli, co daje nam 67 megapikseli. Jakby nie patrzeć, w ofercie Nikona nie ma korpusu dającego tak duży obrazek natywny. To zaczęło zastanawiać profesjonalistów, czy podczas warsztatów nie zostanie przypadkiem zaprezentowany nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec o nazwie "Nikon Z8".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na tę chwilę Nikon ma 2 aparaty o dużej rozdzielczości matrycy. Zarówno Nikon Z7 II jak i Nikon Z9 pozwalają zarejestrować zdjęcia o rozmiarze 45,7 Mpix. W przypadku opublikowanych zdjęć, są dwa przypuszczenia – pierwsze to faktycznie pokazanie niebawem aparatu o większej rozdzielczości matrycy, drugie natomiast jest znacznie prostsze. Zdjęcia mogły zostać powiększone w programie do edycji obrazów.

Dane EXIF zdjęcia.
Dane EXIF zdjęcia.© Weibo

Portal Nikon Rumors wspomina, że zdjęcia mogły zostać zrealizowanie Nikonem Z8, którego jeszcze nikt oficjalnie nie widział. Jeśli ten aparat pojawi się na rynku i faktycznie będzie miał rozdzielczość matrycy równą 67 Mpix, będzie to pełnoklatkowy bezlusterkowiec dający największy obrazek w swojej kategorii. Póki co prym wiedzie Sony A7R IV z matrycą o rozdzielczości 61 Mpix.

To zdjęcie wywołało poruszenie na temat nadchodzącego "Nikona Z8".
To zdjęcie wywołało poruszenie na temat nadchodzącego "Nikona Z8".© Weibo

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)