Nocna panorama Toledo i 3 tysiące błysków z lamp. To się nazywa kreatywne oświetlenie!

strobist.com
strobist.com
P F

26.10.2010 16:59, aktual.: 01.08.2022 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak w nocy oświetlić miasto o powierzchni 100 kilometrów kwadratowych za pomocą lamp błyskowych i zrobić mu zdjęcie? Za tak niesamowity projekt zabrało się pięćdziesięciu fotografów z Hiszpanii. Do oświetlenia miasta Toledo ponad 3 tysiące razy wyzwolono światło z niewielkich lamp błyskowych.

Organizatorzy akcji Photographic Association of Toledo po raz pierwszy napisali o niej na początku kwietnia. Wtedy nie zgłosiło się wielu chętnych. Pierwsze testy nie przyniosły dobrych rezultatów. Głównym problemem było, jak oświetlić obiekt o powierzchni ponad 100 kilometrów kwadratowych. Z czasem zaczęło zgłaszać się coraz więcej osób. Toczyły nawet się rozmowy o zastosowaniu rozwiązań znanych z fotografii astronomicznej.

www.caborian.com
www.caborian.com

Postanowiono podzielić obszar kadru na strefy. Każdy z fotografów miał swoje kilka metrów, które musiał w krótkim czasie oświetlić za pomocą lampy błyskowej. Zagęszczenie fotografów było różne, a w danym miejscu musiała się znaleźć odpowiednia liczba fotografów z lampami, aby móc doświetlić dane miejsce. Migawka każdego aparatu była otwarta na ponad 5 minut, co pozwoliło każdemu na wyzwolenie kilkudziesięciu błysków.

Obraz

Autorzy finalnego efektu podają jako ciekawostkę, że złożenie zdjęcia w Photoshopie zajęło ponad 9 godzin, a sam obraz składał się z połączonych 9 zdjęć o łącznej wadze 1,7 GB.  Jestem pod wrażeniem tego typu akcji, logistyczne ogarnięcie takie przedsięwzięcia wymagało wiele wysiłku, a efekt jest powalający.

Źródło: Strobist

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)