Nokia 808 PureView - 41 megapikseli w telefonie

Nokia 808 PureView
Nokia 808 PureView
Piotr Dopart

27.02.2012 12:30, aktual.: 26.07.2022 20:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia poinformowała właśnie, że jeden z zaprezentowanych dziś telefonów - Nokia 808 - wykorzystuje technologię PureView, która pozwalać ma na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości przewyższającej niejeden pełnoklatkowy aparat fotograficzny. Czy podupadający jeszcze niedawno producent telefonów odzyska dawną świetność dzięki tego rodzaju wynalazkom?

Nokię 808 PureView wyposażono w - jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie - "dużą, 41-megapikselową matrycę". Zagłębienie się w specyfikację zdradza, że zastosowany sensor ma przekątną 1/1,2 cala, co jest dobrym wynikiem jak na przeciętne rozmiary matryc w aparatach kompaktowych, a wręcz rewelacyjnym jak na telefon komórkowy. Sęk w tym, że upchnięcie na obszarze rozmiaru paznokcia małego palca ścianki czujników o wymiarach 7728 x 5368 pikseli musi zemścić się pod względem zaszumienia.

Nokia chwali się wykorzystaniem technologii pixel over-sampling, która pozwalać ma na "uzyskanie ostrych zdjęć pełnych detali, znakomitego działania w trudnych warunkach oświetleniowych oraz zapisu plików w kompaktowych rozmiarach idealnych do przesyłania za pomocą maila, wiadomości MMS lub umieszczenia w mediach społecznościowych", eliminując jednocześnie problemy wynikające ze stosowania filtra Bayera. Być może to stanowi rozwiązanie problemu zagęszczenia czujników na tak małym obszarze, jednak Nokia nie udostępniła żadnych zdjęć przykładowych.

Moje powątpiewanie wynika stąd, że over-sampling polega w praktyce na uśrednieniu wartości z sąsiadujących pikseli, co w sposób katastrofalny odbija się na odwzorowaniu półtonów i potrafi niemiłosiernie rozmydlić obraz. Jak będzie to działało w praktyce? Mam nadzieję, że Nokia zdecyduje się udostępnić egzemplarz testowy.

Kolejnym elementem wyróżniającym nową Nokię ma być obiektyw wyprodukowany przez firmę Carl Zeiss słynącą ze świetnej optyki. Szkło obecne w modelu 808 to 8,02-milimetrowa konstrukcja składająca się z 5 szklanych elementów optycznych w jednej grupie. Obiektyw zapewnia ekwiwalent ogniskowej dla pełnej klatki w zakresie od 26 mm dla zdjęć formatu 16:9 do 28 mm dla stosunku boków 4:3. Jasność szkła wynosi f/2,4. Aparat ostrzy na dystansie od 15 cm do nieskończoności.

Nokia chwali się również, że większa niż w większości aparatów komórkowych odległość pomiędzy szkłem a sensorem pozwalać ma na osiąganie atrakcyjnego bokeh - do deklaracji tej podchodziłbym jednak ze sporą rezerwą.

W 808 PureView zastosowano technologię Nokia Rich Recording, która ma umożliwiać nagrywanie klipów wideo w jakości Full HD 1080p ze ścieżką audio o "jakości porównywalnej z jakością płyt CD". Co dokładnie ma oznaczać to enigmatyczne stwierdzenie - nie do końca wiadomo.

Niezależnie od realnej oferowanej jakości zdjęć marketingowy cel został już osiągnięty - mało kto nie będzie pod wrażeniem aparatu "lepszego niż lustrzanka". Zastosowanie systemu Symbian być może pozwoli minimalnie podratować jego pozycję rynkową, choć spodziewałbym się raczej już niedługo nowej wersji telefonu - tym razem uzbrojonej w mobilnego Windowsa.

Łowcy megapikseli będą mogli kupić telefon w maju bieżącego roku, w sugerowanej cenie 450 euro plus VAT.

Źródło: Nokia

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)