Nowa seria Hasselblad H4D z systemem True Focus

Nowa seria Hasselblad H4D z systemem True Focus

Nowa seria Hasselblad H4D
Nowa seria Hasselblad H4D
Krzysztof Basel
28.09.2009 09:11, aktualizacja: 28.09.2009 11:11

Hasselblad zaprezentował nową serię cyfrowych lustrzanek średniego formatu H4D. Pierwszy aparat H4D-60 posiada matrycę CCD o rozdzielczości 60 megapikseli i został wyposażony w opatentowany system ustawiania ostrości True Focu z procesorem APL

Nowa seria Hasselblad H4D z systemem True Focus
Nowa seria Hasselblad H4D z systemem True Focus

25 września 2009 roku firma Hasselblad obchodziła 40-tą rocznicę lądowania aparatów tej firmy na księżycu. Lustrzanki Hasselblada towarzyszyły kosmonautom także przy wielu innych misjach kosmicznych. Była to wspaniała okazja to zaprezentowania nowej serii aparatów - H4D.

Pierwszy z nowych aparatów to model H4D-60. Lustrzanka została wyposażona w matrycę Dalsa CCD średniego formatu o rozmiarze 40.2mm x 53.7 mm i rozdzielczości 60 megapikseli. Sensor oferuje czułość ISO w zakresie 50?800.

Główną nową funkcję opisywanej serii aparatów jest innowacyjny system ustawiania ostrości True Focus opatentowany przez firmę Hasselblad. Producent zauważa, że wielu ich klientów ma problemy związane z ustawieniem ostrości na skraju kadru. Nawet systemy wielopunktowego systemu AF zajmują jedynie środkową część kadru, co może stanowić problem szczególnie dla osób zajmujących się fotografowaniem modelek. Chcąc ustawić ostrość na obiekcie u dołu lub u góry kadru trzeba zmienić pozycję aparatu, tak aby obiekt znalazł się w zasięgu pola autofokusa, uchwycić i zablokować ostrość i powrócić do poprzedniej pozycji.

Jak słusznie zauważają konstruktorzy firmy Hasselblad zmienia się wtedy odległości naszego modela od matrycy, co może spowodować utratę idealnej ostrości. System True Focus ma temu zaradzić.

Hasselblad zastosował czujniki pochylenia do pomiaru prędkości kątowej w połączeniu z nowym procesorem APL - Absolute Position Lock, które łącznie stanowią podstawę systemu True Focus. Procesor pamięta ruch aparatu podczas każdej zmiany kadru i na ich podstawie wylicza poprawki ostrości. Następnie przekazuje te obliczenia w formie poleceń do silnika AF obiektywu. Producent podaje, że procesor APL dokonuje obliczeń za pomocą zaawansowanych algorytmów i wykonuje korekty ostrości w tak szybkim czasie, aby nie powodowało to opóźnienia migawki.

Nowa seria Hasselblad H4D z systemem True Focus
Nowa seria Hasselblad H4D z systemem True Focus

Firma Hasselblad bardzo chwali się swoim nowym systemem, ale technologia True Focus i APL są dopiero na początku rozwoju. True Focus potrafi skorygować jedynie nieduże poziome i pionowe zmiany położenia aparatu. Ten innowacyjny system nie radzi sobie z korygowaniem większych zmian kadru. Mimo to idea wydaje się wyjątkowo interesująca i zapewne niedługo doczekamy się kolejnych, udoskonalonych wersji systemu True Focus. Hasselblad H4D-60 trafi na rynek w styczniu 2010 roku w cenie 28.995 euro.

Następnym modelem z nowej serii ma być Hasselblad H4D-50. Aparat ma posiadać matrycę o rozdzielczości 50 megapikseli i być sporo tańszy od wersji H4D-60. Lustrzanka trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku w cenie ok 19.995 euro. Wszyscy, którzy kupią model H3DII-50 do czasu rozpoczęcia sprzedaży nowszej wersji otrzymają bezpłatny upgrade.

Więcej informacji znajdziecie na www.hasselbladusa.com.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)