Nowa technologia budowy obiektywów zoom już niedługo nawet w najcieńszych smartfonach

Nowa technologia budowy obiektywów zoom już niedługo nawet w najcieńszych smartfonach

Nowa technologia budowy obiektywów zoom już niedługo nawet w najcieńszych smartfonach
Marcin Falana
03.10.2014 06:00, aktualizacja: 26.07.2022 19:48

Aparaty fotograficzne w smartfonach przeszły dużą ewolucję od czasu wprowadzenia na rynek pierwszych modeli. Firma DynaOptics zaprezentowała technologię, która pozwoli zastosować obiektywy zoom nawet w najcieńszych smartfonach bez wystających elementów.

Przez ograniczenia fizyczne, patrz gruba optyka, niewiele smartfonów oferuje obiektywy typu zoom. Telefony stają się coraz cieńsze więc producenci poświęcają taką funkcjonalność na rzecz ergonomii i stylistyki. To właśnie ten element jest jednym z największych minusów w porównaniu do choćby podstawowych aparatów kompaktowych. Niebawem sytuacja może się jednak zupełnie odmienić.

Standardowy zoom kontra zoom StartX DynaOptics
Standardowy zoom kontra zoom StartX DynaOptics

Firma DynaOptics zaprezentowała rozwiązanie w postaci obiektywu StartX. Polega ono na zastosowaniu soczewek asymetrycznych, które poruszają się w górę, dół, prawo i lewo. Tymczasem w standardowym obiektywie zoom soczewki poruszamy przód, tył. Dzięki temu osiągamy funkcję optycznego zooma bez potrzeby ruchu soczewek przód, tył.

DynaOptics to dzieło profesora Guangya Zhou z Uniwersytetu w Singapurze. Firma zbiera fundusze na dalsze badania nad miniaturyzacją optycznego zooma do urządzeń mobilnych i jak do tej pory idzie im bardzo dobrze - na ich koncie jest już ok. 2 milionów dolarów. Póki co dysponują jedynie prototypem, jednak już w pierwszym kwartale 2015 roku mają zaprezentować swoje rozwiązanie producentom smartfonów, a w 2016 r. mamy zobaczyć pierwsze smartfony z nową technologią

Jak sądzicie, czy to innowacyjne rozwiązanie może być krokiem milowym we współczesnej fotografii mobilnej? Czy sprawi, że tanie kompakty na dobre znikną z rynku?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)