Nowe baterie, które naładują 70% w 2 min. i wytrzymają do 20 lat. Jak to możliwe?

Canon EOS 1D-X oraz jego bateria.
Canon EOS 1D-X oraz jego bateria.
Marcin Falana

15.10.2014 10:34, aktual.: 15.10.2014 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szybko ładowane akumulatory to bardzo fajne rozwiązanie, jednak ich żywotność nie jest satysfakcjonująca. Obecnie musimy wymieniać akumulator, albo całe urządzenie, co kilka lat. Jeżeli inżynierowie z Politechniki w Nanyang dopną swego, nie będziemy musieli rezygnować z osiągów, ani długiej żywotności.

Naukowcy z Nanyang wynaleźli nowy akumulator litowo-jonowy, który osiąga 70 procent naładowania w zaledwie 2 minuty, poza tym ma działać przez 20 lat - kilka razy dłużej niż obecnie stosowane w laptopach i smartfonach. Nowością jest zastosowanie dwutlenku tytanu do anody, zamiast grafitu, co przyspiesza reakcje chemiczne akumulatora, oferując 10 000 cykli ładowania zamiast 500.

Jednym słowem będziemy mogli naładować akumulator w smartfonie czy aparacie w czasie kiedy myjemy zęby, albo szukamy kluczyków.

Nowe baterie prawdopodobnie wejdą na rynek w ciągu dwóch lat. Mini rurki tytanowe w nich zastosowane, są łatwe do wykonania i stosunkowo niedrogie, dzięki czemu nie jest to droga technologia. Nowe akumulatory mogą mieć duży wpływ na rynek nowych urządzeń, które będą miały dłuższą żywotność. Sprawdzą się także w elektrycznych samochodach, które będzie można szybko naładować. Nie wspominając o 10 000 cyklach ładowania.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)