Nowe baterie, które naładują 70% w 2 min. i wytrzymają do 20 lat. Jak to możliwe?

Nowe baterie, które naładują 70% w 2 min. i wytrzymają do 20 lat. Jak to możliwe?15.10.2014 10:34
Canon EOS 1D-X oraz jego bateria.
Canon EOS 1D-X oraz jego bateria.
Marcin Falana

Szybko ładowane akumulatory to bardzo fajne rozwiązanie, jednak ich żywotność nie jest satysfakcjonująca. Obecnie musimy wymieniać akumulator, albo całe urządzenie, co kilka lat. Jeżeli inżynierowie z Politechniki w Nanyang dopną swego, nie będziemy musieli rezygnować z osiągów, ani długiej żywotności.

Naukowcy z Nanyang wynaleźli nowy akumulator litowo-jonowy, który osiąga 70 procent naładowania w zaledwie 2 minuty, poza tym ma działać przez 20 lat - kilka razy dłużej niż obecnie stosowane w laptopach i smartfonach. Nowością jest zastosowanie dwutlenku tytanu do anody, zamiast grafitu, co przyspiesza reakcje chemiczne akumulatora, oferując 10 000 cykli ładowania zamiast 500.

Jednym słowem będziemy mogli naładować akumulator w smartfonie czy aparacie w czasie kiedy myjemy zęby, albo szukamy kluczyków.

Nowe baterie prawdopodobnie wejdą na rynek w ciągu dwóch lat. Mini rurki tytanowe w nich zastosowane, są łatwe do wykonania i stosunkowo niedrogie, dzięki czemu nie jest to droga technologia. Nowe akumulatory mogą mieć duży wpływ na rynek nowych urządzeń, które będą miały dłuższą żywotność. Sprawdzą się także w elektrycznych samochodach, które będzie można szybko naładować. Nie wspominając o 10 000 cyklach ładowania.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)