Nowe funkcje w Adobe Photoshop CC 2014

Nowe funkcje w Adobe Photoshop CC 2014
Magda Szewczuwianiec

18.06.2014 20:53, aktual.: 26.07.2022 19:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Adobe, wprowadzając Creative Cloud, zupełnie zmieniło sposób postrzegania modelu sprzedażowego w segmencie oprogramowania. Użytkownik CC nie jest uzależniony od posiadanej wersji programu, tylko podobnie jak inni aktualizacje otrzymuje automatycznie. Z reguły są to drobne udoskonalenia, ale na dzisiejszej konferencji Adobe zaprezentowało sporo nowych funkcji dla większości swoich aplikacji. My skupimy się oczywiście na Photoshopie CC 2014.

W tym roku Adobe stawia nie tylko na wersje stacjonarne swoich programów. Duże znaczenie mają dla niego też aplikacje mobilne; pojawił się Photoshop Mix na iOS, Lightroom na iPhone’a oraz zupełnie nowe aplikacje Adobe Sketch oraz Adobe Line. Firma zaprezentowała również... sprzęt. Adobe Ink jest aluminiowym rysikiem przygotowanym z myślą o iPadzie. Z kolei Adobe Slide to cyfrowa linijka, współpracująca również z tabletami marki Apple, która ma być idealnym uzupełnieniem Adobe Ink.

Photoshop CC (2014): New features and enhancements

Ulepszone inteligentne linie pomocnicze

Smart guides to bardzo użyteczne narzędzie, bez którego nie wyobrażam sobie pracy. W nowej wersji pozwalają one jeszcze szybciej i dokładniej ułożyć obiekty w równych odległościach względem siebie. Linie pomocnicze pokazują odstęp od drugiego obiektu przy przytrzymaniu Cmd/Ctrl i ułatwiają precyzyjne dopasowanie.

Integracja z Typekitem

To okropne uczucie, gdy po otworzeniu projektu widzimy znienawidzone okienko informujące o brakujących czcionkach. To już jednak przeszłość. Teraz Photoshop CC 2014 jest zintegrowany z Typekitem i od razu sprawdza, czy potrzebny font znajduje się w bazie, i instaluje go. Cudowną rzeczą jest również livepreview wybieranych fontów. Gdy przewijamy fonty na rozwijanej z gzymsu liście, od razu widzimy zmianę kroju zaznaczonej warstwy tekstowej.

Nowe efekty rozmycia

W zakładce efektów rozmycia pojawiły się dwa nowe, realistyczne filtry: Path Blur i Spin Blur. Pierwszy z nich pozwala na zastosowanie rozmycia dającego iluzję ruchu. Jak wskazuje nazwa (path), umożliwia umieszczanie efektów wzdłuż każdej prostej lub zakrzywionej ścieżki. Drugi filtr również imituje ruch, ale spiralny. Dzięki temu filtrowi możemy wprawić w ruch opony samochodu.

Maska ostrości

Spośród nowych funkcji ta najbardziej przypadła mi do gustu. Wycinanie czegokolwiek, jeśli nie znajduje się to na w miarę jednolitym tle, bywa nużące i czasochłonne. Adobe przygotowało absolutnie fantastyczną funkcję wyodrębniania obiektów poprzez automatyczne zaznaczenie ostrych obszarów.

Na przykładowym zdjęciu pokazano, jak nałożyć maskę na postać, która znajduje się na pierwszym planie, w obszarze ostrości. Jeśli chcemy, aby napis był umieszczony za tą postacią, normalnie musielibyśmy (w najprostszej wersji) po prostu użyć pędzla na masce i „wyczyścić” potrzebny kawałek.

Obraz

Ulepszona kompozycja warstw

Ta funkcja daje rozbudowane możliwości zarządzania każdą kompozycją. Przebudowany panel ułatwia synchronizowanie kompozycji i zarządzanie poszczególnymi wersjami projektu.

Ulepszone obiekty inteligentne

Jeśli umieścimy obiekt inteligentny w projekcie, możemy go swobodnie edytować. Weźmy jako przykład obiekt wektorowy. Łatwo możemy przejść do jego edycji w Illustratorze, a wszystko z automatyczną aktualizacją.

Photoshop CC 2014 for Designers

Adobe zauważa, że rozwój przebiega nie tylko na desktopowych urządzeniach, ale również na urządzeniach przenośnych, dlatego aplikacja Photoshop Mix ułatwia edycję pliku na wielu platformach. Plik edytowany na urządzeniu mobilnym można potem bez problemu edytować na wersji desktopowej.

Warto jeszcze wspomnieć o świetnej cenie pakietu dla fotografów - 9,99 dolara. Za niecałe 10 dolarów miesięcznie mamy dostęp do Photoshopa CC, Lightrooma 5, Lightrooma w wersji mobilnej, 20 GB do zagospodarowania w chmurze Adobe i dostęp do płatnych funkcji Behance.net.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)