Nowe funkcje w Photoshopie CC!

Nowe funkcje w Photoshopie CC!
Jakub Kaźmierczyk

17.01.2014 10:25, aktual.: 26.07.2022 20:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki subskrypcji Creative Cloud nie musimy czekać na nowe funkcje do kolejnej edycji tej kultowej wręcz aplikacji. Co wnosi aktualizacja?

Muszę przyznać, że początkowo byłem negatywnie nastawiony do nowej formy dystrybucji aplikacji Adobe. Dziś uważam, że to zdecydowanie dobry pomysł, szczególnie w przypadku Photoshopa. Dlaczego? Prócz tego, że pakiet dla fotografów (Photoshop + Lightroom) kosztuje mnie około 600 zł rocznie, to jeszcze na bieżąco dostaję kolejne aktualizacje i nowe funkcje.

W ostatniej aktualizacji znalazły się trzy nowości:

  1. Wypaczanie perspektywy
Obraz

Ta opcja przypadnie do gustu fotografom architektury i produktowym. Za jej pomocą można zmieniać perspektywę poszczególnych elementów na zdjęciu bez wpływu na resztę zdjęcia. Można na przykład wyprostować rażąco krzywy budynek czy całą fotografię z zachowaniem kontroli nad wielkością obiektów na niej.

Fotografom produktowym ta funkcja przyda się przy umieszczaniu packshotów na przygotowanych wcześniej tłach lub na odwrót. Sam często dostaję zlecenia wymagające tego, aby wkleić do całej kompozycji wcześniej zrobiony packshot, którego perspektywa rzadko kiedy odpowiada perspektywie całego zdjęcia. Nie ukrywam, że pojawienie się tej opcji bardzo mnie ucieszyło, a pierwsze testy pokazały, że działa sprawnie.

  1. Wzmocnienie ekosystemu druku 3D
Obraz

Technologia druku 3D jeszcze nie zawitała do naszych domów, ale prędkość, z jaką się rozwija, pozwala mi stwierdzić, że za kilka lat wielu amatorów i gadżeciarzy będzie miało takie urządzenie na biurku. Już dziś podstawową drukarkę 3D można kupić za kilka tysięcy złotych, co w porównaniu z cenami sprzed kilku lat jest prawdziwą okazją.

Obecnie z druku 3D korzystają przede wszystkim firmy jubilerskie, architektoniczne czy zajmujące się filmem i animacją. Drukarki 3D świetnie sprawdzają się również w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi; drukują protezy dla pokrzywdzonych mieszkańców tych obszarów.

Jak wiadomo, także Photoshop umożliwia projektowanie obiektów 3D oraz otwieranie gotowych z takich serwisów, jak Sketchfab czy Shapeways, które tworzą społeczność 3D. W zaktualizowanym Photoshopie wystarczy nacisnąć przycisk "drukuj", wybrać odpowiednią drukarkę i obiekt jest gotowy.

Muszę przyznać, że po przejrzeniu ofert sprzedaży drukarek 3D sam zaczynam nabierać chęci na jedną z nich.

  1. Połączone obiekty inteligentne
Obraz

Ta nowa opcja ucieszy przede wszystkim projektantów pracujących na niezliczonej liczbie warstw i obiektach inteligentnych. Gdy ma się zapisane np. logo jako obiekt inteligentny, które zamieszczone jest na różnych podstronach, nie trzeba już manualnie zmieniać parametrów każdego z nich. Wystarczy zmienić np. kolor logo w jednym z plików, a zmieni się on również w innych dokumentach zawierających wspomniany obiekt inteligentny. O ile dla osób zajmujących się stricte fotografią nie będzie miało to wielkiego znaczenia, o tyle projektanci na pewno docenią tę nową możliwość.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)