Nowe obiektywy Fujifilm - makro z powiększeniem 1:1 do systemu X oraz standard do średniego formatu

Nowe obiektywy Fujifilm - makro z powiększeniem 1:1 do systemu X oraz standard do średniego formatu

Nowe obiektywy Fujifilm - makro z powiększeniem 1:1 do systemu X oraz standard do średniego formatu
Marcin Falana
07.09.2017 12:38, aktualizacja: 07.09.2017 14:38

Fujifilm zaprezentowało także dwa ciekawe obiektywy, makro z powiększeniem 1:1 do bezlusterkowców serii X - XF 80 mm f/2.8 R LM OIS WR Macro oraz szerszy standard do średniego formatu - GF 45 mm f/2.8 R WR.

Fujifilm XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro

Fujifilm oficjalnie zaprezentowało obiektyw Fujinon XF 80 mm F2.8 R LM OIS WR Macro, który oferuje powiększenie 1:1 i jest dedykowany do bezlusterkowców serii X. Obiektyw nie jest niespodzianką ponieważ pojawiał się już w informacjach Fujifilm, jednak warto na niego zwrócić uwagę ze względu na właściwości makro. Jest to pierwsze szkło o takim powiększeniu w systemie Fujifilm X. Konstrukcją optyczna obejmuje 16 elementów w 12 grupach, z jedną soczewkę asferyczną, jedną soczewkę Super ED oraz trzema ED, a także tzw. Floating Focus System - obiektyw pozwala na uzyskiwanie makrofotografii przy fotografowaniu z bliska oraz z dalszej odległości.

Fujifilm XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro
Fujifilm XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro

Floating Focus System

Zastosowany pływający system ustawiania ostrości Floating Focus System, dzieli soczewki odpowiedzialne za ustawianie ostrości na “Przednią grupę” oraz “Tylną grupę” i przesuwa je z wysoką precyzją zależnie od odległości fotografowania. System przyczynia się do wysokiej rozdzielczości także przy zdjęciach makro, w przypadku których wszelkie aberracje stają się szczególnie widoczne.

Fujifilm XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro
Fujifilm XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro

Obiektyw oferuje ogniskową 80 mm, która z korpusami z matrycą APS-C daje ekwiwalent 122 mm. Jest też uszczelniony i pozwala na fotografowanie w niskich temperaturach aż do -10°C. Oferuje także stabilizację, która według producenta pozwala na wydłużenie ekspozycji nawet o 5 EV. Cichy i szybki autofokus zapewnia silnik linearny. Przednia soczewka obiektywu została pokryta fluorem, aby nie osiadała na niej woda i kurz, co dodatkowo predysponuje obiektyw do pracy w plenerach. Cena to około 4400 zł (1200 dolarów).

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Fujifilm Fujinon GF 45mm f/2.8 R WR

Fujinon GF 45mm f/2.8 R WR to szósty obiektyw do średnioformatowego aparatu Fujifilm GFX 50S. Obiektyw daje ekwiwalent ogniskowej dla formatu małoobrazkowego 36 mm i światło f/2.8. Obiektyw jest przy tym poręczny i lekki, waży zaledwie 490 g, więc Fujifilm dedykuje go do fotografii ulicznej, reportażowej i dokumentalnej.

Fujinon GF 45mm f/2.8 R WR
Fujinon GF 45mm f/2.8 R WR

Przy konstrukcji składającej się z 11 elementów ułożonych w 8 grupach i wykorzystaniu jednego elementu asferycznego i dwóch elementów ED obiektyw GF 45 mm zapewnia wysoką jakość obrazu i redukuje aberracje. Ponadto, zastosowanie systemu wewnętrznego ustawiania ostrości, który przesuwa sześć soczewek, sprawia, że obiektyw zapewnia wysoką jakość obrazu i redukuje zmiany aberracji związane ze zmianą odległości fotografowania. Dzięki zastosowaniu powłok Nano GI obiektyw redukuje także "efekty duszków” i poświaty, wywoływane wpadaniem światła pod kątem zapewniając tym samym wyrazisty obraz. Cena to około 6200 zł (1700 dolarów).

Fujinon GF 45mm f/2.8 R WR
Fujinon GF 45mm f/2.8 R WR

Poza tym w przyszłym roku Fujifilm ma zaprezentować obiektyw tele GF 250mm F4 R LM OIS WR oraz telekonwerter GF 1.4X TC WR.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)