Nowe obiektywy Sony FE do bezlusterkowców z pełnoklatkowymi matrycami

Rodzina obiektywów Sony FE
Rodzina obiektywów Sony FE
Krzysztof Basel

16.10.2013 09:59, aktual.: 26.07.2022 20:08

Wraz z premierą pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony A7 i A7r, w ofercie producenta pojawiły się nowe obiektywy z serii FE oraz dwa adaptery umożliwiające podpięcie szkieł z mocowaniem typu A.

Carl Zeiss Sonnar T* FE 35 mm F2,8 ZA Obraz

Nowy, stałoogniskowy obiektyw waży 120 g i ma niewielkie wymiary. Powinien świetnie sprawdzić się w fotografii podróżniczej, fotoreportażu czy fotografii ulicznej. Jest uszczelniony przed kurzem i pyłem.

Carl Zeiss Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZAObraz

Bardzo jasny obiektyw świetny do portretów. Ma 9-listkową przysłonę kołową, która umożliwia uzyskanie pięknego efektu „bokeh”. Obiektyw jest uszczelniony i z powodzeniem może być używany z plenerze.

Carl Zeiss Vario-Tessar T* FE 24 – 70 mm F4 ZA OSSObraz

Uniwersalny zakres ogniskowych, stała maksymalna przysłona f/4 i wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot – to cechy charakterystyczne tego obiektywu do matryc pełnoklatkowych. Konstruktorzy wykorzystali pięć soczewek asferycznych i jedną ze szkła ED. Dużym plusem obiektywu są jego niewielkie wymiary i waga oraz uszczelnienia przed kurzem i wilgocią.

Carl Zeiss: FE 28 – 70 mm F3,5-5,6 OSS

Obraz

Lekki, nieduży i niedrogi obiektyw Sony to alternatywa dla modelu 24 – 70 mm F4. Ciekawa propozycja dla początkująch, którzy potrzebują uniwersalnego szkła w lepszej cenie. Zaletą tego poręcznego, wygodnego w podróży obiektywu jest odporność na kurz i wilgoć.

Carl Zeiss: FE 70 – 200 mm F4 G OSSObraz

Ten zaawansowany teleobiektyw zmiennoogniskowy jest pierwszym modelem Sony „G Lens” z mocowaniem typu E przeznaczonym do użytku z pełnoklatkowymi przetwornikami obrazu. Ten potężny obiektyw powinien świetnie sprawdzić się przy fotografowaniu sportu i dzikiej przyrody. W konstrukcji optycznej użyto soczewek asferycznych AA oraz elementów ze szkła Super ED i ED, a także powłokę Sony Nano AR, która osłabia refleksy i eliminuje tzw. duszki. Nie zabrakło też stabilizatora obrazu Optical SteadyShot i system uszczelnień, chroniących wnętrze obiektywu przed kurzem i wilgocią.

Carl Zeiss: 70 – 200 mm F2,8 G SSM II (mocowanie typu A)Obraz

Nowy obiektyw jest przeznaczony do lustrzanek serii Alfa z matrycami pełnoklatkowymi, jak I APS-C. Producent chwali się, że zastosowany tu nowy bardzo cichy system nastawiania ostrości działa mniej więcej cztery razy szybciej od swojego poprzednika i lepiej utrzymuje ostrość na poruszających się obiektach. Poprawę właściwości optycznych ma gwarantować zastosowanie powłoki Sony Nano AR. Obiektyw wejdzie do sprzedaży wiosną 2014 r.

LA-EA4 i LA-EA3: adaptery mocowania do aparatów z pełnoklatkowymi matrycami obrazówObraz

Nowy adapter LA-EA4 pozwala zainstalować na aparacie z gniazdem typu E praktycznie każdy obiektyw wyposażony w mocowanie typu A, przeznaczony do matryc pełnoklatkowych i APC-S. Zastosowana w nim technologia przepuszczalnego lustra (Translucent Mirror TechnologyTM) umożliwia szybkie, dokładne nastawianie ostrości w systemie detekcji fazy, między innymi przy fotografowaniu sportowców, zwierząt i dzieci. Oprócz tego w ofercie pojawi się model LA-EA3, który również pozwoli na wykorzystanie obiektywów z mocowaniem typu A przeznaczonych do matryc pełnoklatkowych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)