Nowe rybie oko Canona: EF 8‑15 mm f/4L Fisheye USM

Nowe rybie oko Canona: EF 8-15 mm f/4L Fisheye USM
Mateusz Gołąb

27.08.2010 08:10, aktual.: 01.08.2022 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowe szkło Canona - EF 8-15 mm f/4L Fisheye USM - to bardzo ciekawy obiektyw, za pomocą którego można zrobić zarówno zdjęcie o kącie widzenia 180 stopni (dającym okrągły obraz na matrycy), jak i takim, który daje obraz w pełnym kadrze. Obiektyw ten zastępuje wersję stałoogniskową rybiego oka (EF 15 mm f/2.8).

W parze z pełnoklatkowymi lustrzankami Canona (EOS 5D Mark II czy EOS-1Ds Mark III) fotograf może wybierać pomiędzy tymi dwiema możliwościami. Jeśli natomiast założyć go do EOSa z matrycą rozmiary APS-C lub APS-H, EF 8-15 mm f/4L, będzie dawał tradycyjny obraz wypełniający cały kadr.

Obiektyw ma konstrukcję składającą się z 14 elementów w 11 grupach, w tym jedną asferyczną i jedną typu UD (Ultra-low Dispersion) - pomaga w ten sposób w korygowaniu aberracji chromatycznej. W przypadku rybiego oka problemy mogą sprawiać również wszelkiego rodzaju bliki, flary i "duszki" z bezpośredniego światła słonecznego, stąd elementy optyczne pokryte zostały specjalnymi warstwami minimalizującymi te efekty (Super Spectra Coating).

Canon EF 8-15 mm f/4L to profesjonalne szkło, które jest solidnie wykonane i uszczelniane. Na razie nie znamy polskiej ceny, ale oczywiście nie będzie niska.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)