Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze

Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze

Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze
Źródło zdjęć: © © NASA / [www.nasa.gov](https://www.nasa.gov/pressrelease/awholenewjupiterfirstscienceresultsfromnasasjunomission)
Redakcja Fotoblogia.pl
30.05.2017 07:59, aktualizacja: 26.07.2022 18:29

Misja sondy Juno trwa od 2011 roku. Weszła ona w orbitę Jowisza w lipcu zeszłego roku i jeszcze chwilę na niej pozostanie. Dzięki temu co chwilę dostajemy nowe zdjęcia planety i dowiadujemy się coraz więcej na jej temat. Tym razem sonda zaobserwowała powstające na powierzchni planety burze.

Sonda Juno zbliża się do biegunów Jowisza dokładnie co 53 dni. Podczas każdego z przelotów zbiera wiele danych za pomocą różnych narzędzi, w tym przy użyciu Junocamu, czyli specjalnego aparatu. Przesłanie 6 megabajtów danych zajmuje sondzie aż 1,5 dnia.

417850750354610034
© © NASA / [www.nasa.gov](https://www.nasa.gov/pressrelease/awholenewjupiterfirstscienceresultsfromnasasjunomission)

Zdjęcie, które widzicie powyżej, zostało zarejestrowane z wysokości ponad 50 tysięcy kilometrów od planety. Pokazuje to, jak ogromny jest Jowisz oraz jak rozległe są zjawiska na nim występujące. Na tym obrazie możecie zobaczyć burze szalejące na powierzchni planety, w okolicach jej południowego bieguna. Według NASA każda z nich ma aż 965 kilometrów średnicy.

Na podstawie zdjęć, które przesłała sonda, powstał również 2-minutowy filmik. Za koloryzację zdjęć odpowiedzialny jest Gerald Eichstaedt, natomiast za animację Sean Doran. Dzięki muzyce Avi Solomona wszystko nabiera dodatkowego piękna. To wspaniałe, że współczesna technologia pozwala nam odkrywać coraz dalsze zakątki wszechświata, a wrażliwość twórcza nadaje wszystkiemu większego wyrazu.

Więcej o misji sondy Juno przeczytacie na stronie NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)