Nowe zdjęcia NASA pokazują piękno świateł na Ziemi. Zrobiliśmy również zbliżenie na Polskę

Agencja Kosmiczna NASA opublikowała właśnie zdjęcia naszej planety z uwzględnieniem świateł na świecie. Ziemia nocą wygląda wspaniale i przypomina schemat impulsów przesyłanych w mózgu.

Nowe zdjęcia NASA pokazują piękno świateł na Ziemi. Zrobiliśmy również zbliżenie na Polskę
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

Te piękne obrazy pokazują różne ośrodki miejskie i nakreślają sposób kolonizacji planety przez nasz gatunek. Można powiedzieć śmiało, że człowiek rozjaśnił mroki Ziemi. Takie zdjęcia były wykonywane kilkukrotnie w ciągu ostatnich dekad i dały pogląd na zmiany, jakie człowiek wprowadza na naszej planecie. A co by było, gdybyśmy robili takie fotografie częściej – co roku, a nawet co miesiąc? Wtedy moglibyśmy mieć aktualny obraz rozwoju różnych ośrodków miejskich. Nad takimi planami pracuje grupa badawcza NASA pod kierownictwem Miguela Romana.

Lights of Human Activity Shine in NASA's Image of Earth at Night

Roman wraz ze swoją ekipą analizują nocne światła oraz pracują nad rozwojem oprogramowania i algorytmów, które pozwolą na uzyskanie czystszego i dokładniejszego obrazu Ziemi. Obecnie są na etapie pracy nad publikowaniem codziennie różnych widoków planety nocą, dzięki satelicie NASA-NOAA Suomi National Polar-orbiting Partnership (NPP).

Rzut na Afrykę i Europę.
Rzut na Afrykę i Europę.© © NASA / [www.nasa.gov](https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/newnightlightsmapsopenuppossiblerealtimeapplications)

W 2012 roku National Oceanic and Atmospheric Administration oraz NASA opublikowały mapę nocnych świateł, która właśnie została odświeżona dzięki Miguelowi i jego zespołowi. Aktualną mapę możecie pobrać w wersji 8 Mb oraz 265 Mb. NASA analizuje dzięki niej to, w jaki sposób jest generowane światło i jak jest ono odbijane od powierzchni planety, atmosfery oraz wód na Ziemi. Głównym problemem badawczym, dotyczącym nocnego obrazowania, jest wpływ faz księżyca na odbicie światła.

Rzut na kontynenty.
Rzut na kontynenty.© © NASA / [www.nasa.gov](https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/newnightlightsmapsopenuppossiblerealtimeapplications)

Ekipa Miguela Romana opracowała techniki, które pozwoliły na wydobycie odpowiednio czytelnego obrazu Ziemi oraz poprawili algorytm poruszania się satelity, dzięki temu ten może podlecieć bliżej i ująć bardziej szczegółowy obraz. Narzędziem, które służy do rejestrowania zdjęć jest Visible Infrared Imaging Radiometer Suite, który wykrywa fotony odbijające się od powierzchni planety i atmosfery aż na 22 różnych długościach fal. Jest to pierwsze tego typu urządzenie, które pozwala naukowcom na badanie intensywności, typu oraz źródła nocnych świateł.

Rzut na Europę.
Rzut na Europę.© © NASA / [www.nasa.gov](https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/newnightlightsmapsopenuppossiblerealtimeapplications)

Sonda Suomi NPP obserwuje codziennie niemalże każde miejsce na ziemi pomiędzy godzinami 13:30 a 1:30 czasu lokalnego i rejestruje obraz 3000 kilometrowymi pasami rozciągającymi się od bieguna do bieguna. VIIRS analizuje obraz dzięki specjalnemu czujnikowi, który pozwala na odróżnienie nocnych świateł w 6 razy lepszej rozdzielczości oraz 250 razy lepszej rozpiętości tonalnej niż poprzednie satelity obserwacyjne. Dzięki temu, że Suomi NPP jest satelitą cywilnym, dane są przesyłane do naukowców w ciągu od kilku minut do kilku godzin. NASA pracuje obecnie nad zautomatyzowaniem całego procesu, dzięki czemu możliwe będzie szybsze przewidywanie zjawisk pogodowych oraz unikanie kataklizmów.

Dzięki VIIRS możemy monitorować krótkotrwałe zmiany w dostarczaniu energii, spowodowane takimi rzeczami jak: konflikty, burze, trzęsienia ziemi czy różne spustoszenia. Możemy obserwować cykliczne zmiany, powodowane przez działania ludzkie, czyli wakacje lub okresowe migracje. Możemy również monitorować postępujące zmiany spowodowane przez zasiedlanie i wysiedlanie ośrodków miejskich, zmiany ekonomiczne oraz elektryfikację.

Na przykład mogłoby ono być użyte do monitorowania nieuregulowanego lub niezgłoszonego połowu ryb w określonych regionach. Według badaczy, za pomocą nowego systemu obrazowania będzie można śledzić ruchy gór lodowych na morzu i ich skupiska. Natomiast naukowcy z Puerto Rico zamierzają je wykorzystać do opracowania sposobu na zmniejszenie zanieczyszczenia świetlnego i ochrony lasów tropikalnych i wrażliwych regionów. Grupy badawcze z USA już wykorzystują obrazowanie do śledzenia sytuacji w rozdartej przez wojnę Syrii.

Wycinek rzutu Europy z rzutem na Polskę.
Wycinek rzutu Europy z rzutem na Polskę.© © NASA / [www.nasa.gov](https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/newnightlightsmapsopenuppossiblerealtimeapplications)

Osobny długoterminowy projekt Miguela Romana koncentruje się na badaniach nad zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych. Zespół w NASA Global Modeling and Assimilation Office (GMAO) łączy w tym celu obraz nocnych świateł, obszarów miejskich oraz dane antropogeniczne. Pozwala to na doprecyzowanie przewidywań dotyczących zmian klimatu.

Nil
Nil
Obraz
© © NASA
Polska na mapie świetlnej Europy
Polska na mapie świetlnej Europy© © NASA
Obraz
© © NASA
Obraz
© © NASA

Więcej zdjęć oraz informacji znajdziecie na stronie NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)