Nowojorska ulica w obiektywie Erika Kogana zapada w pamięć na długo

Nowojorska ulica w obiektywie Erika Kogana zapada w pamięć na długo
Źródło zdjęć: © © Eric Kogan / [Instagram](https://www.instagram.com/erickogan/)
Marcin Watemborski

18.11.2021 11:49, aktual.: 18.11.2021 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy Jork to poniekąd kolebka fotografii ulicznej. Właśnie z tego miasta wywodzą się dziesiątki, jak nie setki doskonałych dokumentalistów życia codziennego. Eric Kogan jest jednym z nich, lecz zamiast czekać na decydujący moment, sam go szuka. Poznajcie jego prace.

Eric Cogan zainteresował się fotografią jako nastolatek, lecz dopiero później zaczął zgłębiać tę sztukę bardziej. Gdy wyemigrował z Petersburga do USA, zachłysnął się niesamowitym widokiem Nowego Jorku. Zobaczył tam ogromne industrialne przestrzenie, tysiące ludzi na ulicach, nieznany styl życia.

Aparat stał się narzędziem poznawania świata dla Erika, a Wielkie Jabłko jego podwórkiem. Fotografie autorstwa tego dokumentalisty koncentrują się wokół gry kontekstami oraz zauważania niecodziennych chwil w szarej codzienności. Tak właśnie maluje się jego wizja Gotham.

Gdy świat spowiła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, Erik zaczął odwiedzać miejsca opuszczone i oddalone od centrum Nowego Jorku. Wtedy zaczął postrzegać świat inaczej – dookoła było mniej ludzi, życie zwolniło, ale nie jego fotografia. Ta nabrała rozpędu w innym kierunku. Dokumentalistyka, jaką obecnie uprawia Kogan wciąż koncentruje się na fotografii ulicznej, lecz trochę wyludnionej; pokazuje przestrzenie i w ten sposób opowiada o codzienności.

Kwestia sprzętowa jest dla Erika drugorzędna. Od lat używa jednego cyfrowego aparatu dalmierzowego, z jednym obiektywem i jedną baterią. Nie chodzi obwieszony najnowszymi bezlusterkowcami i nie zwraca na siebie uwagi na ulicy. Ot kolejny człowiek z aparatem. To, co go wyróżnia, to niepowtarzalne spojrzenie.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)