Nowo narodzony wieloryb na filmie. Udało się go nagrać za pomocą drona

Nowo narodzony wieloryb na filmie. Udało się go nagrać za pomocą drona

Nowo narodzony wieloryb na filmie. Udało się go nagrać za pomocą drona
Źródło zdjęć: © © MMRP UH / [Instagram](https://www.instagram.com/mmrp_uh/)
Monika Homan
08.02.2019 13:46, aktualizacja: 26.07.2022 15:57

Niezwykle rzadki materiał nakręcony przez naukowca, wykonany bez przeszkadzania zwierzętom, to tylko jeden z powodów, dla których drony stają się coraz bardziej przydatne do badania życia morskiego. Udało się nagrać cielę humbaka zaledwie kilka minut po narodzinach.

Lars Bejler jest dyrektorem programu badań nad ssakami morskimi w Instytucie Biologii Morskiej na Hawajach. Naukowcy zaczęli wykorzystywać drony, które pomagają śledzić i dokumentować zachowania zwierząt. Lars obserwował humbaki u wybrzeża wyspy Maui, kiedy dostał zgłoszenie od lokalnego przewodnika, że coś niezwykłego dzieje się w wodzie.

Naukowiec wysłał drona, żeby to sprawdzić. Kiedy doleciał na miejsce, zobaczył coś wyjątkowego. Samicy humbaka towarzyszyło cielę, które urodziło się kilka minut temu. Nieskoordynowane ruchy młodego humbaka i jego opadłe płetwy wskazywały, że narodziny miały miejsce chwile przed tym, jak dron doleciał na miejsce.

Rare video of newborn humpback whale from UH marine mammal research

  • Widzieliśmy już cielaki, które miały kilka dni, lub tygodni, ale to młode wyglądało jak ich miniaturowa wersja - powiedział naukowiec. Bajler bada ssaki morskie od 25 lat, ale do tej pory nie widział młodego tak krótko po porodzie.

Dzięki temu, że Bejler miał do dyspozycji drona mógł nakręcić ten niezwykle rzadki materiał bez przeszkadzania zwierzętom. Drony pozwalają naukowcom zbliżyć się do nich, nie stresując ich i nie wpływając na ich zachowania, co wcześniej nie było możliwe.

Naukowcy pracują w tym obszarze badając liczbę i rozmiary humbaków w tym lęgowisku. Wykorzystują drony do pomiaru wielkości wielorybów z milimetrową precyzją. Maja nadzieję, że uda im się jeszcze spotkać matkę z młodym w przyszłości.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)