Noworoczne działania House of Retouching - następne szkolenia, branżowe nowości
Rok 2017 zaczął się na dobre, a i pierwsze szkolenie za nami. W połowie stycznia ponownie ruszyliśmy do Poznania, by spotkać się z kolejną grupą w agencji GPD. Szkolenie było poświęcone Capture One, czyli obróbce negatywów cyfrowych. Dla nas to temat, który się nie nudzi, a dla wszystkich nowych uczestników naszych szkoleniowych działań, to często rewolucyjne odkrycia.
Tym razem jednak mogliśmy zaprezentować kilka nowinek i nowych sprzętów od naszych partnerów, a warsztaty były okazją do ich testowania. Dzięki temu dzień był naprawdę intensywny, ale też owocny i uczestnicy wyszli z głowami przepełnionymi nowymi informacjami, głównie na temat sposobów pracy w C1.
W szkoleniu uczestniczyły osoby zarówno z działu kreacji jak i produkcji. Dzięki temu już w trakcie szkolenia pojawiały się rozwiązania problemów poszczególnych działów, a szersza znajomość programu pozwalała na ich szybkie wprowadzanie w życie.
Jak zwykle staraliśmy się omówić całość programu Capture One, z naciskiem na zagadnienia szczególnie przydatne w grupie naszych uczestników. C1 rozwija się na tyle dynamicznie, że zgłębienie większości jego funkcji i tajników nie jest możliwe w jeden dzień. My kładziemy zawsze duży nacisk na dobre opanowanie narzędzi służących do pracy nad kolorystyką i klimatem zdjęcia. Sprawy techniczne nie mogą zająć całego dnia.
Negatywy cyfrowe mają niesamowity potencjał twórczy. Naszym zdaniem jest on zdecydowanie większy niż potencjał negatywów analogowych. I to jest pole do popisu dla naszych umiejętności korekcji kolorystycznych, ale i dla naszej wyobraźni. Z drugiej strony ten potencjał bywa niebezpieczny - łatwo stworzyć coś sztucznego, bądź zagubić się w opcjach i zapomnieć o znaczeniu zdjęcia, o jego wydźwięku emocjonalnym. Dlatego też analiza zdjęcia ma w programie szkolenia swoje istotne miejsce.
W czasie poznańskich warsztatów, dzięki Partnerom House Of Retouching, wszyscy mieliśmy okazję testować najnowsze rozwiązania, które sprawiają, że praca postproducenta jest naprawdę przyjemna.
Dzięki Eizo pojawiły się monitory, między innymi flagowy CG318 z rozdzielczością 4K. To monitor, który pozwala oceniać całe zdjęcia w mgnieniu oka. Jego ostrość i rozdzielczość pozwalają niezwykle szybko ocenić czy zdjęcie jest ostre, czy też ruszone, a retuszer wykorzystujący taką jakość obrazu znacznie szybciej wychwytuje przeszkadzające szczegóły.
Wacom zaprezentował nowe tablety - Intuosy Pro oraz Citiq 13. To najświeższe nowinki, które pojawiły się zaledwie kilka dni przed szkoleniem. Nas szczególnie zachwyciła nowa funkcja Intuosów, która pozwala rysować na kartce leżącej na tablecie, by w kolejnym kroku zamienić obraz w bitmapę lub wersję wektorową. Tę funkcję planujemy zdecydowanie dokładniej przetestować, kiedy tablety dotrą znów do naszego studia. Postaramy się napisać artykuł z recenzją na ten temat.
Ponieważ pomieszczenie nie było całkiem wycienione, Epson wyposażył salę szkoleniową w potężniejszy projektor EB-G7400U. Dzięki jego jasności i precyzji kolorów uczestnicy wyraźnie widzieli wszystkie zmiany i niuanse kolorów. To było naprawdę przydatne!
Drugie szkolenie dla GPD zakończone. Kolejni konwertyci z Lightrooma na Capture One w drodze. Bardzo nas takie spotkania cieszą. Niech kolor będzie z Wami!