Nowości w Adobe Lightroom CC: panorama, HDR i wyraźniejsze detale

Lutowa aktualizacja programów Creative Cloud przynosi ciekawe zmiany w ekosystemie fotograficznym Adobe. Do popularnej "cyfrowej ciemni" dodane zostało narzędzie wykorzystujące model maszynowego uczenia na kluczowym etapie konwersji RAW-ów na obrazy. Już na etapie tworzenia kolorowego obrazu z danych z matryc uzyskamy wyraźniejsze detale niż w przypadku tradycyjnego demozaikowania.

Nowości w Adobe Lightroom CC: panorama, HDR i wyraźniejsze detale
Anna Rymsza

Sztuczna inteligencja poprawia demozaikowanie

Narzędzie Enchance Details, wykorzystujące sztuczną inteligencję, znalazło się w Lightroomie Classic, Lightroomie CC i wtyczce Adobe Camera Raw dla Photoshopa. Podstawą jest sztuczna sieć neuronowa Sensei, do działania narzędzia potrzebny jest framework CoreML na systemie macOS 10.13 lub Windows ML na Windowsie 10 (kompilacja 1809 i nowsze).

Podczas konwersji obrazu model zadba o wyraźniejsze detale na najbardziej skomplikowanych obszarach zdjęć, nie generuje typowych dla demozaikowania artefaktów, ma też korzystny wpływ na reprodukcję barw. Efektem ubocznym pracy modelu jest zwiększenie rozdzielczości zdjęć nawet do 30 proc., co raczej nikogo nie zmartwi. Proces intensywnie wykorzystuje kartę graficzną, więc nie można uruchomić go na wielu zdjęciach w kolejce. Czas przetwarzania zależy od mocy procesora, a wynik zostanie zapisany w bibliotece jaki nowy plik DNG. Jego rozmiar może być dwukrotnie większy niż pierwotnego RAW-a.

Jakie efekty daje to narzędzie? Na obszarach pełnych detali możemy liczyć na wyraźniejsze krawędzie, mniejsze halo wokół świecących punktów i mniej artefaktów.

Obraz
© theblog.adobe.com
Obraz
© theblog.adobe.com

Szczegółowy opis działania został opublikowany na blogu Adobe. Więcej przykładów pokazuje na swoim blogu Elia Locardi.

Panorama i HDR

Lightroom CC w wersji desktopowej powoli dogania Lightroom Classic. Lutowa aktualizacja wprowadziła do nowszej odmiany programu narzędzia do tworzenia obrazów HDR i panoram z kilku plików. Lightroom CC radzi sobie z zadaniem nieznacznie szybciej, niż Lightroom Classic, a przy tym świetnie zachowuje dynamikę kolorów na wynikowych zdjęciach. Do wyboru mamy 3 opcje: HDR, Panorama i Panorama HDR.

seria zdjęć do panoramy HDR
seria zdjęć do panoramy HDR© theblog.adobe.com
przykładowa panorama HDR
przykładowa panorama HDR© theblog.adobe.com

TAT i oznaczanie prześwietlenia

TAT (Targeted Adjustment Tool) to kolejne narzędzie z Lighrooma Classic, którego brakowało w Lightroomie CC. W nowszej wersji narzędzie do wprowadzania lokalnych poprawek jest bardziej intuicyjne i świetnie oznakowane. TAT znajdziemy także w wersji mobilnej Lightrooma.

TAT w akcji
TAT w akcji© theblog.adobe.com

Lightroom CC pozwala też na oznaczanie obszarów, na których światła i cienie zostały odcięte (clipping). Podobnie jak w Lightroomie Classic, ostrzeżenia włącza się na histogramie. Odcięte cienie domyślnie oznaczane są na niebiesko, prześwietlenia zaś na czerwono.

Clipping w Lightroomie CC
Clipping w Lightroomie CC© theblog.adobe.com

Wersja próbna i cennik

Lightrooma CC można testować przez 30 dni i warto dać mu szansę. By uzyskać dostęp do programu, trzeba zarejestrować konto na Creative Cloud i ściągnąć instalator wersji próbnej programu.

Pełną wersję Lightrooma CC, Lightrooma Classic i Photoshopa można mieć za 12,29 euro miesięcznie w ramach abonamentu kierowanego do fotografów.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)