Nowy algorytm Google ma bezstratnie zmniejszać rozmiar plików zdjęć w sieci o 75%

Nowy algorytm Google ma bezstratnie zmniejszać rozmiar plików zdjęć w sieci o 75%24.01.2017 07:58
Nowy algorytm Google ma bezstratnie zmniejszać rozmiar plików zdjęć w sieci o 75%
Marcin Falana

Google właśnie zaprezentował nową technologię kompresji obrazów o nazwie RAISR. Ma ona na celu kompresję, która pozwali na zmniejszenie rozmiaru pliku, jednocześnie nie rujnując jego jakości.

Przeglądanie w sieci zdjęć o dużej rozdzielczości często obciąża złącze, co wydłuża cały proces i jak twierdzi Google, zwiększa koszty ściągania danych. Dla wielu użytkowników, którzy nie mają dostępu do szerokopasmowego Internetu może to być problem. Firma Google postanowiła ten problem rozwiązać, prezentując nową technologię kompresji zdjęć, która umożliwia zaoszczędzenie nawet 75% pasma, w porównaniu z ładowaniem oryginalnego zdjęcia.

RAISR, czyli Rapid and Accurate Super Image Resolution, analizuje ten sam obraz w wersji o dużej i małej rozdzielczości. Następnie oprogramowanie uczy się, dlaczego obraz o większej rozdzielczości wygląda lepiej i symuluje to na mniejszej wersji zdjęcia. Inaczej mówiąc - oprogramowanie stara się oszukać nasze oko, ucząc się, jak postrzegamy obrazy.

U góry: oryginał, na dole: zdjęcie opracowane przez system RAISR
Źródło zdjęć: © © Andrzej Dragan / Google
U góry: oryginał, na dole: zdjęcie opracowane przez system RAISR

Obecnie technologia działa tylko na platformie Google+, gdzie Google konwertuje ponad miliard zdjęć tygodniowo. Jeżeli nie korzystacie z Google+, zatem będziecie musieli poczekać na kompresję RAISR trochę dłużej. Google planuje rozszerzyć działanie RAISR na większą liczbę aplikacji w ciągu najbliższych miesięcy. Miejmy nadzieję, że to dotyczy także Google Photos. Dzięki takiemu zabiegowi powinniśmy mieć szybszy dostęp do naszych bibliotek zdjęć.

Podobne narzędzia pozwalające zoptymalizować rozmiar zdjęcia, jednocześnie nie pozbawiające go szczegółów, już istnieją, jak np. wtyczka JPEGmini. Dzięki ich zastosowaniu możemy np. przyspieszyć wgrywanie portfolio. Dobrze też samemu skompresować zdjęcia udostępniane chociażby na Facebooku, który dość mocno kompresuje, szczególnie większe zdjęcia. Dzięki takiemu zabiegowi nasze zdjęcia będą się prezentować dużo lepiej w sieci.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)