Nowy Capture One podbije serca fotografów studyjnych
14.06.2019 11:34, aktual.: 26.07.2022 15:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Praca w programie Capture One jest szybka i dobrze zoptymalizowana, ale zawsze znajdzie się miejsce na poprawki. Wraz z wersją 12.1 programu wydana została specjalna edycja "Studio".
Capture One w wersji 12.1 wprowadza kilka drobnych poprawek, dzięki którym praca z programem będzie szybsza i wygodniejsza. Przy kadrowaniu zdjęć zauważysz, że menu z różnymi siatkami, pomagającymi dobrać idealne proporcje obrazu, zostało zamienione na interaktywne narzędzie "Grid Tool". Pozwala ono szybciej zmieniać typy siatek, dzięki czemu kadrowanie jest łatwiejsze.
Capture One 12.1 - co nowego?
Narzędzie "Overlay" także zostało poprawione, by łatwiej można było wprowadzać precyzyjne poprawki. Ponadto nakładka może się automatycznie dopasowywać do kadru po przycięciu zdjęcia. Ponadto "Overlay" działa szybciej dzięki optymalizacji "pod maską".
Jeśli robisz zdjęcia aparatem z matrycą Fujifilm X-Trans, możesz liczyć na lepsze renderowanie RAW-ów w każdej wersji Capture One: Pro, Express i Pro Fujifilm. Poprawiony został też podgląd na żywo z aparatów Fujifilm.
Capture One Studio dla fotografii komercyjnej
Capture One słynie nie tylko z wygody obróbki zdjęć, ale też ze specjalnych edycji programu dla konkretnych zastosowań. Z wydaniem wersji 12.1 na rynek wkroczył też program Capture One Studio, przeznaczony do pracy w studiu, a w szczególności przygotowywania zdjęć na potrzeby handlu internetowego i biznesu.
Capture One Studio to nie tylko program do obróbki zdjęć. To także specjalistyczne narzędzia, umożliwiające budowę zautomatyzowanego i bezpiecznego procesu produkcyjnego. Zawiera między innymi skaner kodów kreskowych, który ułatwia nazywanie plików. Dzięki temu można zaoszczędzić mnóstwo czasu na porządkowaniu zdjęć. Nie zabrakło zaawansowanych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych zdjęć jeszcze w czasie sesji.
Dodatkowo można skorzystać z zaawansowanego edytora metadanych i narzędzi do zarządzania słowami kluczowymi. Informacje można oczywiście dodawać automatycznie według schematu z modyfikacjami. W Capture One Studio znalazło się też nowe narzędzie "Guides" (prowadnice) - działa podobnie do siatek w wersji podstawowej, ale można je zapisać jako preset i eksportować do pliku PSD.
Na systemie macOS można dodatkowo dopasować sposób pracy Capture One Studio z pomocą skryptów w języku AppleScript.
Ile kosztuje Capture One?
Capture One Pro 12.1 jest dostępny jako darmowa aktualizacja dla obecnych posiadaczy programu. Licencja kosztuje 24 euro miesięcznie lub 349 euro przy jednorazowym zakupie. Wersje dla aparatów Sony i Fujifilm kosztują 9 euro miesięcznie lub 124 euro jednorazowo (w chwili pisania artykułu obowiązuje promocja).
Cena Capture One Studio jest ustalana indywidualnie w ramach umowy biznesowej.