Nowy Irving Penn, czyli Ben Hassett [inspiracja]

Nowy Irving Penn, czyli Ben Hassett [inspiracja]

© Ben Hassett
© Ben Hassett
Olga Drenda
25.04.2013 06:10, aktualizacja: 25.04.2013 08:10

Jeśli wierzyć opinii redakcji „Vogue”, Ben Hassett jest godnym następcą jednego z największych fotografów mody.

Prace londyńczyka Bena Hassetta można zobaczyć na okładkach „Vogue” i „Harper's Bazaar”, kampaniach największych domów mody i firm kosmetycznych. Niemiecka edycja magazynu „Vogue” nazwała fotografa „Irvingiem Pennem swojego pokolenia”. Taki komplement zobowiązuje. Patrząc na prace Hassetta, można się domyślić, skąd wzięło się to porównanie.

Przejrzystość kompozycji, charakterystyczna ostrość, portrety wypolerowane na wysoki połysk, pewna wyniosłość i sterylność - styl Hassetta, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych, przywodzi na myśl chłodną studyjną elegancję, typową dla fotografii mody minionych dekad. To fotografia o precyzji skalpela.

© Ben Hassett
© Ben Hassett

Zdjęcia Hassetta łatwo rozpoznać w tłumie okładek: bardzo jasne, bardzo kontrastowe, zimne, dosyć nieprzyjazne. Paleta barw jest oszczędna, przeważają czerń i biel, błękitne poświaty, czasem mocny czerwony lub niebieski akcent. Ciekawe rzeczy dzieją się w jego portretowym portfolio. Hassett często bawi się konceptem urody, mimika na zdjęciach bywa czasem przerysowana, teatralna. To nie jest sympatyczna fotografia mody – czasem kojarzy się z japońskim teatrem, czasem z balem duchów, a czasem z salą operacyjną. Rosnąca popularność Hassetta każe sądzić, że taki styl jest dzisiaj w cenie.

[solr id="fotoblogia-pl-66739" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1691,czy-fotografia-moze-byc-aktem-ekstremizmu" _mphoto="69f9fa76-a5ce-11e2-b8bf--326e7a2.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2813[/block]

© Ben Hassett
© Ben Hassett

[solr id="fotoblogia-pl-66481" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1705,marsz-pingwinow-oko-w-oko-z-morsem-fotografie-paula-nicklena-inspiracja" _mphoto="emperor-photos-paul-nick-30e66f3.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2814[/block]

Ben Hassett chętnie fotografuje Hasselbladem 503CW z przystawką cyfrową. Niedawno – podobnie jak wielu innych fotografów mody – zaczął również kręcić reklamówki.

© Ben Hassett
© Ben Hassett

Więcej prac tego autora możecie zobaczyć tutaj.

© Ben Hassett
© Ben Hassett
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)