Nowy kodek H.266: Ta sama jakość obrazu i 2 razy mniejsze pliki. Rewolucja w 8K?
08.07.2020 10:30, aktual.: 26.07.2022 14:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Twórca kodeków H.264 oraz H.265 – firma Fraunhofer HHI – właśnie ogłosiła powstanie nowego kodeku – H.266. Oferuje on tę samą jakość obrazu, co H265, ale dwukrotnie mniejsze pliki, co pozwoli trochę zaoszczędzić na kolejnych nośnikach pamięci.
Świat filmowców ledwo przyzwyczaił się do kodeka H.265, a już jest nowy – H.266. Jego głównym celem jest zapewnienie niewielkich plików nagrań ze strumieniowana (streamingu) 4K, jak również przykładowo oszczędność miejsca na nośnikach przy rejestrowaniu wideo 8K czy filmów 360 stopni. Miejsce na rekorderach zawsze się przyda, z resztą kilkaset złotych w kieszeni na potrzeby kolejnych dysków też.
H.266 jest inaczej zwany kodekiem VCC (Versatile Video Coding) i pełna dokumentacja opisująca jego działanie ma ponad 500 stron. Został on opracowany przy wspólnym działaniu z firmami takimi, jak: Apple, Microsoft, Sony czy Intel. Według Benjamina Brossa, dyrektora ds. systemów kodowania wideo w firmie Fraunhofer HHI, jest to ogromy przeskok technologiczny w wydajności kodeków.
Co ciekawe, ten format może mieć wpływ nie tylko na filmy, ale również zdjęcia. Od kilku lat w iPhonach możemy znaleźć format HEIF, który zasadniczo jest bogatszym JPEG-iem. W pliku o takiej samej wielkości mieści się znacznie więcej danych o obrazie. Format HEIF jest oparty na działaniu H.265/HEVC, więc w przypadku H.266 możemy spodziewać się czegoś pokroju formatu ”VIC”, który będzie jeszcze bardziej wydajny i przykładowo pozwoli użytkownikom mieścić w smartfonach więcej zdjęć dobrej jakości bez potrzeby dokupowania dysku w chmurze lub kolejnych kart pamięci.
Póki co musimy się jednak wstrzymać z myśleniem o oszczędnościach. Kodek H.266 zobaczymy w nowych aparatach i smartfonach najwcześniej za 2 lata – obecny musi bardziej się przyjąć i pozwolić przestawić się wszystkim producentom, by później łatwiej było zaimplementować zmiany optymalizacyjne. Spodziewamy się, że kodek H.266 największy wpływ będzie miał na rosnącą popularność wideo 8K i jego standaryzację w nadchodzących aparatach cyfrowych.