Nowy numer doc! photo magazine na 5. rocznicę agencji Napo Images

Nowy numer doc! photo magazine na 5. rocznicę agencji Napo Images

Okładka grudniowego numeru doc! photo magazine
Okładka grudniowego numeru doc! photo magazine
Źródło zdjęć: © © Ewa Meissner
Piotr Kała
10.12.2013 09:39, aktualizacja: 26.07.2022 20:06

Właśnie ukazał się 18. numer bezpłatnego internetowego miesięcznika poświęconego fotografii dokumentalnej - doc! photo magazine. To szczególne wydanie, ponieważ niemal w całości poświęcone kolektywowi agencji Napo Images. Jest jednak jeszcze drugi bohater...

Napo Images powstało w 2008 roku z inicjatywy siedmiu osób: Filipa Ćwika, Macieja Jeziorka, Adama Lacha, Wojciecha Grzędzińskiego, Piotra Małeckiego, Ewy Meissner oraz Moniki Szewczyk.

Fotografowie Napo Images to wielokrotnie nagradzani autorzy, których połączyła pasja do rozwijania i promowania fotografii dokumentalnej. Skupiają się na realizacji projektów długoterminowych, dotyczących tematów ważnych społecznie, kulturowo czy politycznie. Fotografowie Napo Images dokumentują problemy współczesnego człowieka i świata, przykładając szczególną wagę do jak najlepszej formy przekazania ich odbiorcom. Wzajemna inspiracja w pracy i wykraczanie poza klasyczne definicje dokumentu i reportażu owocują publikacjami w polskich i światowych tytułach prasowych, nagrodami oraz wystawami zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Napo Images w składzie Filip Ćwik, Maciej Jeziorek, Adam Lach, Piotr Małecki i Ewa Meissner do uczczenia swojej rocznicy wybrało następujące materiały:

Filip Ćwik - “10/04/2010-18/04/2010”. To zdjęcia z okresu żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej. Są na nich portrety ludzi z ulic Warszawy i Krakowa. Widziałem mnóstwo fotografii z tamtego pamiętnego tygodnia, większość dokumentalistów sięgnęła wtedy po aparaty (również piszący te słowa), czując, że musi uwiecznić ten historyczny czas. Jednak nikt z nas nie zrobił tak niezwykłej serii portretów jak Filip, co zostało docenione przez jury World Press Photo rok później.

Screen z grudniowego numeru doc! photo magazine ze zdjęciem Filipa Ćwika.
Screen z grudniowego numeru doc! photo magazine ze zdjęciem Filipa Ćwika.© © Filip Ćwik

Maciej Jeziorek - “Nie-ład”. To seria zdjęć niepoukładanych, choć chyba nie przypadkowych. Trochę zdjęcia-żarty, ujęcia, na które większość nie zwraca uwagi. Zdjęć, w których coś jest nie tak…

Screen z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Macieja Jeziorka.
Screen z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Macieja Jeziorka.© © Maciej Jeziorek

Adam Lach - “Stigma”. Jest to opowieść o społeczności romskiej z Wrocławia. Jednak brak tutaj kolorowej cyganerii przenoszącej wozy z miasta do miasta, jest natomiast historia codziennego życia, codziennych spraw. Poza powierzchownością ruder, baraków, w których mieszkają, są to o dziwo sprawy, w których podobieństwie może odnaleźć siebie większość z nas. To opowieść o rodzinie, emocjach i relacjach, jakie w niej panują. Już niedługo zamieścimy na Fotoblogia.pl wywiad z Adamem o kulisach pracy nad tymi zdjęciami.

Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Adama Lacha.
Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Adama Lacha.© © Adam Lach

Piotr Małecki - “Kansas”. Fotografie wykonane w miejscu słynącym w całych Stanach z hodowli i przetwórstwa bydła. Dowiemy się z nich, jak ważne jest to w życiu tamtejszej społeczności, zobaczymy też masowość tego zjawiska uzależnionego w dużej mierze od pracy imigrantów.

Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Piotra Małeckiego.
Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Piotra Małeckiego.© © Piotr Małecki

Ewa Meissner - “Litoral”. Zestaw zdjęć z Koszelówki, miejscowości letniskowej nad Jeziorem Zdworskim. Są to zdjęcia spokojne, zwyczajne, anonimowe, ale historie są ciekawie zaobserwowane, a jednocześnie nie naruszają ludzkiej prywatności.

Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Ewy Meissner.
Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Ewy Meissner.© © Ewa Meissner

Ciekawostką tego numeru doc! photo magazine są także prezentacje projektów multimedialnych, które w Napo Images stanowią bardzo ważną część działalności. Stąd na łamach magazynu można obejrzeć produkcje:

“Ostatni skok” (Adama Małysza) i “Inscenizacja Powstania Warszawskiego 1944” zrealizowane przez Adama Lacha oraz

“Recykling dusz“ (o sortowni odpadów, w której pracują niepełnosprawni) i “Dojazdowicze - historia jednego pociągu” (o ludziach dojeżdżających do stolicy do pracy), za którymi stoi Piotr Małecki.

Prezentację Napo Images uzupełniają materiały przygotowane przez członków programu mentorskiego agencji, czyli:

“Zaginieni” Karoliny Jonderko to świetne zdjęcia, które kryją w sobie dramat, a może tragedię. To zdjęcia pokojów osób, które zaginęły. Zastanawiające, że pokoje te wyglądają, jakby ich właściciele wyszli na chwilę: na zakupy, do pracy, i czekają na powrót osób, których rodziny nie widziały w wielu przypadkach od lat.

Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Karoliny Jonderko.
Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Karoliny Jonderko.© © Karolina Jonderko

“Martwa fala” Mateusza Sarełły to zdjęcia fal rozbitych o twarde nabrzeże. W wypadku tych zdjęć dopiero przeczytanie wstępu do ich prezentacji może nasuwać skojarzenia z motywacją autora do wykonania tego cyklu.

Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Mateusza Sarełły.
Zrzut ekranu z grudniowego wydania doc! photo magazine ze zdjęciem Mateusza Sarełły.© © Mateusz Sarełło

Całość spaja wywiad “Chcemy opowiadać historie o ludziach”, którego udzieliła Monika Szewczyk, odpowiedzialna za reprezentowanie agencji na zewnątrz. Z wywiadu dowiemy się, jak powstała agencja, skąd wzięła swoją nazwę oraz poznamy sposób jej działania.

Motto działania fotografów z Napo zawiera się w tych słowach Moniki:

„Bez względu na miejsce, czy to prasa, czy galeria, czy książka, cały czas chcemy za pomocą fotografii opowiadać historie o ludziach, emocjach, świecie.”

Ten numer doc! photo magazine ma jeszcze jednego bohatera. Jest nim wieloletni fotoreporter agencji Reuters i jeden z najlepszych fotografów wojennych Piotr Andrews, który będzie gościem grudniowego spotkania z cyklu doc! talks. Spotkanie z Piotrem zaplanowane jest na 19 grudnia w Faktycznym Domu Kultury (Warszawa, ul. Gałczyńskiego 12) o godz. 19:00.

Kolektyw Napo Images to niewątpliwie czołówka polskich fotografów dokumentalistów. W ciągu pięciu lat stali się znani nie tylko w Polsce. Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest, że są oni dowodem na to, że fotografia dokumentalna ma się dobrze, że dowiadujemy się z tych fotografii o ludziach i sprawach, o których nie dowiedzielibyśmy się być może nigdy. Gdyby nie Oni.

Grudniowe wydanie doc! photo magazine można pobrać ze strony www.docphotomagazine.com lub przeczytać online na platformie www.issuu.com/docphotomagazine.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)