Nowy Adobe Photoshop CS5 już jest!

Nowy Adobe Photoshop CS5 już jest!

Nowy Adobe Photoshop CS5 już jest!
Mateusz Gołąb
12.04.2010 15:49, aktualizacja: 01.08.2022 15:23

Sporo możliwości i informacji o najnowszych Photoshopie CS5 oglądaliśmy na publikowanych w sieci filmach wideo. Przed chwilą odbyła się już oficjalna, ogólnoświatowa premiera całego pakietu, w tym Photoshopa CS5. Oto podsumowanie tego, co w nim nowe.

Sporo możliwości i informacji o najnowszych Photoshopie CS5 oglądaliśmy na publikowanych w sieci filmach wideo. Przed chwilą odbyła się już oficjalna, ogólnoświatowa premiera całego pakietu, w tym Photoshopa CS5. Oto podsumowanie tego, co w nim nowe.

Na początek dobra informacja dla polskich użytkowników - obie wersje Photoshop CS5 i Photoshop CS5 Extended będą nawet do 30 % tańsze w stosunku do wersji lokalizowanych na inne języki europejskie.

Wersja CS5 wyszła w roku, w którym wszyscy świętują 20-lecie Photoshopa - to kawał historii cyfrowej obróbki obrazu. Podobno ta wersja zawiera więcej nowości technologicznych (opracowanych przez Adobe Labs) niż jakiekolwiek dotychczasowe wydanie i dodatkowo wzbogacona jest o rozwiązania zaproponowane przez społeczność użytkowników. Oprogramowanie ma wbudowane mechanizmy inteligentne, co umożliwia wykonywanie bardzo złożonych, niemal magicznych, operacji za pomocą kilku kliknięć.

Dla przypomnienia - wersja Adobe Photoshop CS5 Extended obejmuje całą funkcjonalność produktu Photoshop CS5, a także zaawansowane narzędzia do obsługi obrazów 3D. Nowy Photoshop spełnia specyficzne wymagania związane z tworzeniem materiałów wideo i serwisów internetowych, a także z obrazowaniem medycznym, projektowaniem przemysłowym i inżynieryjnym. CS5 będzie teraz dostępny w wersji 64-bitowej niezależnie od platformy - czy to będzie Windows, czy Mac OS X.

Także i my pokazywaliśmy u nas funkcję wypełniania z uwzględnieniem zawartości (Content-Aware Fill) - to jest tak "wypasiona" funkcja nowego Photoshopa, że wielu bez wahania mogło uznać ją za żart prima aprilisowy lub po prostu coś magicznego. Oryginalnie wypuszczony przez Adobe film obejrzało prawie 2 miliony osób, a na Twitterze stał się jednym z najpopularniejszych tematów dyskusji.

Magiczne funkcje Photoshopa CS5

Wyjątkowa, inteligentna funkcja wypełniania z uwzględnieniem zawartości (Content-Aware Fill) niemal w magiczny sposób pozwala usunąć dowolny obiekt lub element obrazu, sprawdzić jego otoczenie i bez żadnego problemu wypełnić puste miejsce. Jasność, odcień i poziom szumów otaczającego obszaru zostają dopasowane w niemal idealny sposób. Z tego co widziałem na filmach, to narzędzie na prawdę zminimalizuje konieczność "ręcznej roboty" przy tego typu potrzebach.

Obraz
Obraz

Użytkownicy na pewno docenią też technologię Refine Edge pozwalającą wykonać prawie niemożliwe do tej pory operacje wydzielenia obrazu. Jej innowacyjność polega na precyzyjnym identyfikowaniu i maskowaniu nawet najbardziej skomplikowanych rodzajów krawędzi, takich jak liście lub włosy, z jednoczesną eliminacją składników koloru tła. Funkcja ta była znana wcześniej, jednak teraz została znacznie usprawniona.

Obraz

Dla fotografów przydatne mogą być dostępne w programie Photoshop CS5 zaawansowane funkcje HDR (high dynamic range). Przy łączeniu wielu ujęć w jeden obraz HDR oprogramowanie pozwala zachować pełny zakres tonalny całej sceny z wyjątkową szybkością i dokładnością. Nowa funkcja HDR Pro umożliwia niezwykle efektywne usuwanie przypadkowych obiektów oraz zapewnia większe możliwości dopasowywania i korygowania tonów. Dzięki obsłudze tonów HDR użytkownicy mogą odtworzyć znakomitą jakość obrazu HDR korzystając tylko z jednego zdjęcia. Rozbudowano znacznie funkcje usuwania szumów i wyostrzania - mają zachowywać teraz znacznie więcej szczegółów niż dotychczas. Dodano suwak naśladujący powiększające się wraz z czułością ziarno analogowego filmu fotograficznego. Rozbudowano funkcje korekty znieszktałceń obiektywu, a profile dla konkretnych obiektywów są dostępne online bezpośrednio z CS5.

Obraz

Wśród funkcji malowania warto wymienić opcję pędzel mieszający (Mixer Brush), pozwalającą na wykorzystanie na jednym pędzlu nieograniczonej kombinacji kolorów, a także Bristle Tips, realistycznie odtwarzającą pociągnięcia pędzla.

Duże wrażenie robi także funkcja zawijanie marionetki (Puppet Warp). Pozwala on użytkownikom w precyzyjny sposób przemieścić lub zniekształcić dowolny element obrazu, na przykład wyprostować na zdjęciu wygiętą rękę albo zmieniać perspektywę krajobrazu. Cudne!

Adobe Photoshop CS5: Puppet Warp Sneak Peek

Z nowych możliwości Photoshop CS5 skorzystają też z pewnością filmowcy. ?Od samego początku program Adobe Photoshop stanowił podstawowe narzędzie w kinematografii w fazie przedprodukcyjnej i na etapie prac postprodukcyjnych? ? powiedział Jon Landau, laureat Oscara, producent filmów Avatar oraz Titanic. ?Wraz z wersją Photoshop CS5 Extended świat filmu dostaje od firmy Adobe nowe narzędzia do malowania oraz obróbki obrazów HDR i 3D, pozwalające przekroczyć dotychczasowe granice kreatywności. Dzięki większej wydajności połączonej z obsługą technologii 64-bitowej na różnych platformach, a także ścisłej integracji z innymi elementami pakietu Adobe Creative Suite 5, program Photoshop CS5 staje się wyjątkowo zaawansowanym narzędziem dla specjalistów z branży filmowej. Photoshop umożliwia filmowcom i wszystkim pozostałym twórcom przekształcić produkty swojej wyobraźni w ekranową rzeczywistość.?

Użytkownicy mają teraz udział w swoim Photoshopie

Nowa wersja produktu uwzględnia ponad 30 funkcji i rozszerzeń zaproponowanych bezpośrednio przez społeczność użytkowników programu Photoshop. Obejmuje to między innymi automatyczne prostowanie obrazów, narzędzie do kadrowania oparte na regule trójpodziału, paletę kolorów i możliwość zapisu obrazów 16-bitowych jako plików JPEG. Na pozór drobne rozszerzenia sugerowane przez użytkowników mają bezpośredni wpływ na usprawnienie codziennie wykonywanych czynności. Bezpośrednio w oprogramowaniu zawarty jest także nowy panel Adobe Mini Bridge, umożliwiający szybkie przeglądanie plików i zarządzanie nimi. Panel ten można dopasować do potrzeb użytkownika.

Nowy wymiar 3D i ruchomej grafiki

Wersja Photoshop CS5 Extended obejmuje całą funkcjonalność produktu Photoshop CS5 oraz dodatkowe narzędzia do edytowania obrazów 3D i treści z grafiką ruchomą. Nowa technologia Adobe Repoussé umożliwia tworzenie trójwymiarowych znaków i grafiki na podstawie dowolnej warstwy tekstu, kształtu albo maski. Pozwala także skręcać i obracać projektowane elementy i dodawać do nich trzeci wymiar. Zwiększenie realistyczności trójwymiarowych obiektów i poprawienie ich wyglądu możliwe jest dzięki nowej bibliotece materiałów. Wśród wielu rozbudowanych opcji tekstur znajduje się na przykład chrom, szkło i korek. Użytkownicy są w stanie wzbogacić sposób prezentacji obiektów poprzez szybkie tworzenie cieni za pomocą nowego modułu. W przypadku ruchomej grafiki można w prosty sposób (przez naciśnięcie jednego klawisza) użyć narzędzi do malowania, umieszczania tekstu i powielania bezpośrednio na wielu klatkach sekwencji wideo.

Rodzina programów Adobe Photoshop

Podstawowymi elementami rodziny produktów są wersje Photoshop CS5 oraz Photoshop CS5 Extended, charakteryzujące się wyjątkowo rozbudowaną funkcjonalnością i możliwościami edycji obrazów. Oprogramowanie Photoshop Lightroom zaspokaja potrzeby profesjonalnych fotografów i zaawansowanych amatorów związane z organizacją pracy. Aplikacja Photoshop Elements oferuje hobbystom wygodne narzędzia i możliwości udostępniania zdjęć. Z kolei osoby okazjonalnie robiące zdjęcia mogą szybko i łatwo udostępniać oraz edytować fotografie z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji Photoshop.com Mobile na urządzeniach iPhone i Android. Serwis Photoshop.com stanowi uzupełnienie linii produktów Photoshop i umożliwia wszystkim użytkownikom udostępnianie, edytowanie i przechowywanie zasobów.

Ceny i dostępność

Adobe Photoshop CS5 i CS5 Extended będą dostępne w połowie maja u autoryzowanych przedstawicieli firmy Adobe. Ceny poszczególnych pakietów i produktów lokalizowanych na język polski są do 30% niższe od wersji lokalizowanych na inne języki europejskie.

Szacowana cena detaliczna polskiej wersji językowej programu Photoshop CS5 wyniesie 595 euro netto, a wersji Photoshop CS5 Extended 839 euro netto.

Wszystkie nowości w postaci filmów, możecie obejrzeć na oficjalnej stronie Adobe, a jeśli spóźniliście się na ogólnoświatowy pokaz CS5, zawsze możecie zobaczyć go na Adobe TV, jak tylko przejdzie gorączka z oglądaniem nowości, bo chyba od ogólnoświatowego zainteresowania serwery im padły - ja nie mogę się tam teraz dostać. Powodzenia!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)