O fotografii w Internecie, czyli 30 najlepszych magazynów fotograficznych w sieci

Fot. Tiago-e280a2-Ribeiro2 / Flickr
Fot. Tiago-e280a2-Ribeiro2 / Flickr
Krzysztof Basel

23.05.2009 13:00, aktual.: 02.08.2022 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dawniej fascynaci fotografii musieli przebierać w stertach drogich, drukowanych magazynów fotograficznych. Dzisiaj Internet oferuje każdemu z nas niemal nieograniczone możliwości w dostępie do dziesiątek bogato ilustrowanych, darmowych pism o fotografii. Spora część z nich to profesjonalne wydawnictwa ukazujące zdjęcia z najwyższej światowej półki. Przedstawiam 30 najlepszych magazynów fotograficznych online.

VII Photo
VII Photo

Christopher Morris, Antonin Kratochvil, Lauren Greenfield i mistrz fotoreportażu James Nachtwey ? te nazwiska mówią same za siebie. Na stronie agencji VII Photo znajdziemy najnowsze fotoreportaże z absolutnie najwyższej światowej półki. Tego miejsca nie można przegapić.

Magnum Photos
Magnum Photos

Legendarna agencja fotograficzna założona przez ojca fotoreportażu Roberta Capę. Prawdziwy klasyk, który powinien przeglądać każdy fotograf.

1000 Words Photography
1000 Words Photography

Magazyn zajmuje się współczesną sztuką fotografii. Znajdziemy tam sporo wyjątkowych zdjęć, ale też wywiady i multimedia.

burn.
burn.

To miejsce, gdzie zobaczysz fotoreportaże wschodzących talentów fotografii. Magazyn założył fotograf agencji Magnum, wieloletni nauczyciel fotografii David Alan Harvey. Część materiałów prezentowana jest w klasycznej formie, ale możemy też znaleźć tzw. fotokasty, czy też reportaże multimedialne. To strona godna uwagi każdego fotografia, ale też osób zainteresowanych reportażem.

Positive Magazine
Positive Magazine

Magazyn prowadzony po włosku, ale język fotografii jest uniwersalny. Warto zajrzeć.

The Big Picture
The Big Picture

Jak nazwa wskazuje blog przedstawia fotografie dużej wielkości. Jeśli wejdziesz na stronę prowadzoną przez Alana Taylora to zobaczysz, że nie chodzi tylko o ich wielkość. Blog prezentuje zdjęcia ze świata o różnej tematyce. Regularna dawka wysokiej jakości fotografii prasowych.

Social Documentary
Social Documentary

Fotoreportaże o ludziach i ich problemach na całym świecie.

The Digital Journalist
The Digital Journalist

Znany magazyn poświęcony dziennikarzom, reporterom i fotografom zainteresowanym tematem przekazu wizualnego ? zarówno w postaci fotografii, jak i multimediów.

Blueeyes
Blueeyes

Sporo interesujących fotoesejów, recenzje albumów i książek, trochę tekstów o fotografii. Ciekawa treść, ale nieprzyjemna konstrukcja strony. Mimo wszystko zdecydowanie warto tam zajrzeć.

Lens
Lens

Jeden z popularnych serwisów poświęcony wielu kategoriom fotografii.

Flak Photo
Flak Photo

Magazyn prezentujący wiele przydatnych porad, recenzji książek i albumów, ale także sporo zdjęć. Strona jest utrzymana w typowo gazetowym formacie, bardzo przyjemnym dla oka.

File
File

Założeniem magazynu File jest pokazywanie fotografii, które traktują obiekt w nieoczekiwany sposób ? piszą na swojej stronie twórcy. Mają rację.

F-Stop
F-Stop

Wydawany 2 razy w miesiącu magazyn prezentuje współczesne fotografie uznanych i dopiero zaczynających fotografów.

Wedpix Magazine
Wedpix Magazine

Elektroniczny magazyn dla wszystkich, których interesuje ambitna fotografia ślubna.

Ahorn magazine
Ahorn magazine

Magazyn internetowy poświęcony współczesnej fotografii. Sporo wywiadów, zdjęć i recenzji książek.

The Frame
The Frame

Kolejny blog prezentujący wysokiej jakości zdjęcia z całego świata.  Magazyn  prowadzi ekipa odpowiadająca za multimedia w gazecie The Sacramento Bee. Codziennie aktualizacje, świetna selekcja i zdjęcia w dużych rozmiarach ? to cechy charakterystyczne tego bloga.

Mooncruise Magazine
Mooncruise Magazine

Magazyn przeznaczony do promocji młodych talentów fotografii.

Bokeh
Bokeh

W całości po hiszpańsku, dostępny w formie .pdf.

Enter
Enter

Konkursu World Press Photo żadnemu miłośnikowi fotografii przedstawiać nie trzeba. Enter to magazyn online tego prestiżowego konkursu.

Bulb Magazine
Bulb Magazine

Bulb prezentuje mniej znanych fotografów, których powinien zobaczyć świat. Magazyn dostępny w formacie .pdf.

Photoblogs Magazine
Photoblogs Magazine

Przegląd najlepszych zdjęć znalezionych na fotoblogach na całym świecie. Zacna idea, która niestety chyba upadła 3 lata temu. Warto jednak zajrzeć do tych już archiwalnych numerów Photoblogs Magazine.

Travel Photographers Network
Travel Photographers Network

Coś dla fotografów podróżujących.

Deepsleep
Deepsleep

Dopiero rozpoczęty projekt kwartalnika o fotografii prowadzony przez Brytyjczyków.

Young Photographers United
Young Photographers United

Projekt promujący młodych, ale często uznanych fotografów. Wśród nich znani twórcy, jak Rafał Milach, ale też wiele anonimowych twarzy.

Zone Zero
Zone Zero

Świetne zdjęcia z magazynie wprost z Meksyku.

Puropse
Puropse

O fotografii po francusku ? ze smakiem i muzyką w tle.

Na koniec kilka propozycji z polskiego podwórka:

5 klatek
5 klatek

To obecnie chyba najlepszy polski elektroniczny magazyn fotoreporterów i dokumentalistów. Obok uznanych, polskich autorów swoje prace prezentują też młodzi fotografowie. W każdym wydaniu znajdziemy też interesujące wywiady i felietony.

Jak piszą twórcy -  W rozmowach i felietonach "5klatek" próbujemy zastanawiać się, czym jest dziś fotoreportaż, czym jest dokument. Staramy się o intelektualne uzasadnienie wyborów, jakich dokonują fotografowie w swojej pracy. Nie zajmujemy się dydaktyką w sensie ścisłym. Konfrontujemy postawy twórcze i w ten sposób chcemy pobudzić do myślenia o fotodokumencie.

Fotoindex
Fotoindex

Trochę młodszy niż ?5 klatek? magazyn o fotografii, nie ustępuje zbytnio treścią swojemu starszemu bratu. FotoIndex jest wydawany w formie .pdf. Wydawany rzadko, ale porządnie.

Pokochaj Fotografię
Pokochaj Fotografię

Kolejny polski magazyn elektroniczny w formie .pdf. Jego twórca Michał Mrożek tak pisze o projekcie: ?PokochajFotografie.pl jest i będzie magazynem bezpłatnym, kierujemy go do tych, którzy fotografowanie traktują jako hobby i chcą w ciekawy sposób rozwijać swoje umiejętności. Chcemy, byście razem z nami uczyli się patrzeć, poznawać różne poglądy fotografów i szukać w tym wszystkim własnej drogi - podglądając, czytając, wyciągając wnioski??. W każdym numerze znajdziemy wiele wysokiej jakości zdjęć oraz obszerny wywiad. W ostatnim numerze udało się porozmawiać z Tomaszem Tomaszewskim ? polskim mentorem wszystkich fotoreporterów ? kto będzie następny?

Napo Images
Napo Images

To młody polski kolektyw prezentujący swoje fotoreportaże online. Znajdziemy tam także dział z fotokastami, głównie w wykonaniu współpracownika Newsweeka Adama Lacha. Wśród założycieli Napo Images widnieją takie nazwiska, jak Wojciech Grzędziński (laureat między innymi World Press Photo 2009), wspomniany już Adam Lach, ale także Filip Ćwik czy Maciej Jeziorek. Jednym słowem fotoreportaże z najwyższej polskiej półki. Więcej TUTAJ.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia