O rolach i tożsamości kobiet. Projekt Wanna Iwony Lenik

montaż
montaż
Źródło zdjęć: © © Iwona Lenik
Piotr Kała

20.05.2014 11:55, aktual.: 20.05.2014 13:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Projekt Wanna Iwony Lenik to portrety kobiet odgrywających różne życiowe role: matki, gospodyni domowej czy damy lub dziewczyny do towarzystwa. Wszystkie zdjęcia łączy jeden element: wanna.

LADY
LADY© © Iwona Lenik
LADY
LADY© © Iwona Lenik

Skąd pomysł na zdjęcia w wannie?

Iwona Lenik:

Zawsze lubiłam widok wanny stojącej pośród truskawkowych grządek i soczystej zielonej trawy. Takie kadry były popularne na działkach i w ogrodach. Ludzie nadawali wannie nową funkcjonalność, przechodziła ona zupełną transformację. Przeważnie stawała się donicą na kwiaty lub służyła pracom ogrodowym. Wanna, która jest elementem rytuału intymnego, została upubliczniona, wkomponowana w świat zewnętrzny. Motyw wanny kiełkował mi w głowie, oplątując pulsujące, śliskie zwoje, aż wyszedł dostępnymi otworami.

HOUSEWIFE
HOUSEWIFE© © Iwona Lenik
HOUSEWIFE
HOUSEWIFE© © Iwona Lenik

Za pomocą niecodziennej formy autorka stawia ważne pytania o tożsamość współczesnych kobiet.

Iwona Lenik:

Inspiracją projektu jest po prostu życie, moja codzienność, otaczający mnie ludzie, losowe sytuacje. Poruszam temat tożsamości, przesuwania granic pomiędzy prawdą a fikcją. Jak duży wpływ ma na nas odgrywanie życiowych scen? Czy zakładanie masek, wcielanie się w postacie, przypinanie etykietek pozwala nam oddychać? Jak bardzo możemy być elastyczne, aby funkcjonować w dzisiejszym świecie?

MOTHER
MOTHER© © Iwona Lenik
MOTHER
MOTHER© © Iwona Lenik

Projekt jest w trakcie realizacji. Zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie od 24 maja do 8 czerwca w Poznaniu. Najpierw 24 maja o godz. 13 w pustostanie przy ul. Głogowskiej 29 odbędzie się wernisaż projektu z instalacją wizualną. Od 25 maja do 8 czerwca zdjęcia będzie można oglądać w kluboksięgarni Zemsta przy ulicy Fredry 5/3a oraz na skłocie Od:zysk na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Paderewskiego.

PARTY GIRL
PARTY GIRL© © Iwona Lenik

Iwona Lenik urodziła się w 1983 roku. W latach 2004-2009 ukończyła Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, dekoracją wnętrz, plakatem, konserwacją architektury zabytkowej, wallartem, instalacją, fotografią.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)