Obramowanie i kompozycja fotografii

Spośród wielu technik kompozycji, obramowanie jest jedną z najtrudniejszych. Dobrze wykorzystana umożliwia zwrócenie uwagi widza. Jednak jej złe użycie, powoduje, że zdjęcie przypomina rozpraszający widza śmietnik. Jak nauczyć się odpowiedniego stosowania naturalnych ramek na swoich fotografiach? W gościnnym wpisie radzą autorzy bloga BeyondMegapixels.

Fot. Hamed Saber
Fot. Hamed Saber
Redakcja Fotoblogia.pl

Fotografia Hamera Sabera przedstawia klasyczne obramowanie. Arkady kierują nasz wzrok na podwórze.

Obramowanie dodaje 3 ważne rzeczy do zdjęcia:

  • Kontekst - widzowi łatwiej wczuć się w uchwycony na fotografii moment. Zdjęcie pokazuje więcej, niż to co zobaczyłeś i postanowiłeś sfotografować. Pokazuje gdzie byłeś robiąc tą fotografię. Zrobiłeś zdjęcie przez okno? Spod drzewa? W tłumie? Obramowana fotografia zdradzi te szczegóły widzowi.
  • Głębia - niewiele technik fotograficznych potrafi tak wyraźnie dodać zdjęciu trzeci wymiar. Obramowanie daje widzowi odczuć dystans miedzy Tobą a fotografowanym obiektem.
  • Skupienie - jeśli chcesz pokazać jedynie małą cześć fotografii to obramuj je, a ukryjesz zbędne elementy i skupisz uwagę widza. Co prawda mógłbyś użyć zoomu, ale obramowanie doda również kontekstu i głębii.

Korzystając z tej metody warto zastanowić się nad jedną sprawą. Czy lepiej zastosować ramkę, która jest ostra czy rozmyta? Obramowanie uchwycone w polu ostrości pozwala na uzyskanie efektu głębokiej przestrzeni i przekazanie wielu szczegółów. Z drugiej strony oko odbiorcy w naturalny sposób ominie nieostre obramowanie kierując uwagę na najważniejszy element zdjęcia.

Obramowanie jest techniką kompozycji trudną do opanowania i użycia, ale jeśli nabierzesz praktyki potrafi naprawdę wyróżnić twoje fotografie. Ramką może być okno, arkdy, drzewa, a nawet człowiek. Niemal wszystko może pełnić rolę ?ramki?. Zernijcie na przykład poniżej:

Fot. WAM86
Fot. WAM86

Fotografia przedstawia chłopca patrzącego na niedźwiedzia polarnego, w której ramię i głowa spełniają rolę ?ramki? dla niedźwiedzia. Ten efekt mógłby zostać lepiej wykorzystany, gdyby postać dziecka była nieco rozmyta. Główną postacią fotografii jest niedźwiedź, ale ramka stworzona z sylwetki chłopca sprawia, że zdjęcie jest ciekawsze, niż zwykłe zbliżenie na twarz zwierzęcia.


Obraz

Wpis gościnny autorów bloga BeyondMegapixels.

This post was submitted by BeyondMegapixels who writes on topics such as photographing babies , smoke photography and live music photography"

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)