Obrazy 8K w aparatach Panasonic. Czy to ma sens?

Obrazy 8K w aparatach Panasonic. Czy to ma sens?

Panasonic Lumix GH4
Panasonic Lumix GH4
Źródło zdjęć: © © KB
Marcin Falana
09.12.2015 09:46, aktualizacja: 26.07.2022 19:24

Dopiero upowszechnił się standard Full HD, powoli przyzwyczajamy się do 4K, które jest obecne w coraz większej liczbie aparatów, kamer, kamerek czy smartfonów i telewizorów, a Panasonic już zapowiada format 8K.

Panasonic wznawia pracę nad matrycami nagrywającymi filmy w 8K i chce żeby ta technologia znalazła się w aparatach konsumenckich. Początkowo aparaty 8K miały być gotowe na letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku, które będą świetnym pretekstem do prezentacji nowej jakości obrazu, jednak Panasonic postanowił przyspieszyć prace nad tą technologią.

Obraz

Rynek japoński działa trochę szybciej niż reszta świata więc nowinki technologicznie szybciej się upowszechniają. To w Japonii postały pierwsze kanały nadające w 4K. Natomiast letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio będą transmitowane w 8K przez telewizję NHK.

Po wstrzymaniu prac nad 8K w 2011 roku koncern Panasonic postanowił przyspieszyć pracę nad rozwojem tej technologii. Panasonic zainwestował ponad 80 milionów dolarów w rozwój technologii 8K w nowych matrycach. Nowy sensor pojawi się już w 2018 roku, nie jak przewidywano wcześniej w 2020. Wkrótce po tym możemy się spodziewać nowych aparatów nagrywających w 8K. Jednak 8K to także rozszerzenie możliwości 4K np. o prędkość nagrywania 60 kl/s.

Rozdzielczość 8K to 7680 x 4320 pikseli, cztery razy więcej niż w 4K i 16 razy więcej niż w Full HD. Jedna klatka materiału filmowego 8K ma aż 33 Mpix. To daje wyobrażenie o procesorach obrazu, które będą musiały to unieść. Panasonic już pracuje nad kolejną, 10 odsłoną procesora obrazu Venus Engine.

Oczywiście powstaje pytanie po co nam 8K, gdy jeszcze dobrze nie rozgościliśmy się w 4K?

Dopóki nie było łatwo dostępnych treści 4K, czyli aparatów, kamer czy smartfonów, które nagrywają w 4K oraz telewizorów, które mogłą to odtworzyć rzeczywiście było to trochę 4K na papierze. Jednak obecnie już mamy treści w 4K dostępne nawet na YouTube, kamerki GoPro nagrywają w 4K nie wspominanjąc o smartfonach, więc format zaczyna się upowszechniać.

Panasonic LUMIX DMC-GX8 4K Video Sample

Podobnie będzie z 8K, którego powszechniejsze użycie zacznie się od nagrywania treści aparatami Panasonika, a skończy na telewizji. Jednak do tego czasu mamy jeszcze chwilę na przejście na 4K.

Do dobrego człowiek łatwo się przyzwyczaja i już niedługo może się okazać, że 4K to wcale nie tak dużo, a filmy nagrane w Full HD mają żenująco słabą jakość. Wtedy nasze wymagania spełni format 8K, do którego Panasonic będzie oferował wszystkie komponenty.

Źródło: photorumors.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)