Obrazy życia i śmierci w filmie dokumentalnym o Jasonie Howe

Obrazy życia i śmierci w filmie dokumentalnym o Jasonie Howe
Źródło zdjęć: © © [Jason Howe](http://www.jasonphowe.com/) / [Vimeo](https://vimeo.com/132840916)
Mikołaj Rożek

31.05.2016 12:32, aktual.: 26.07.2022 19:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piekło wojny, jakiego nie pokazuje telewizja oraz dramat ludzi pogrążonych w walce to tematy nowego filmu dokumentalnego pt. “Hoka Hey”, opowiadającego historię fotografa Jasona Howe'a.

Prawdziwa historia konfliktów zbrojnych jest jednym z trudniejszych tematów do przekazania za pośrednictwem zdjęć. Jason P. Howe poświęcił 15 lat swojego życia na dokumentowanie wydarzeń na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji czy też Ameryce Południowej. Jego najsłynniejszy reportaż z 2001 roku obrazuje przerażające momenty zarejestrowane podczas walk w Kolumbii. Opis zdarzeń, opatrzony własnymi zdjęciami, zawarł w książce “Columbia: Between The Lines”.

Obraz
© © [Jason Howe](http://www.jasonphowe.com/) / [Vimeo](https://vimeo.com/132840916)

Przez kolejne lata, głownie jako wolny strzelec, Howe dokumentował wydarzenia wojenne w Afganistanie, Iraku i Libanie. W 2011 roku powstało m.in. nagrodzone przez Picture Editors’ Guild, zdjęcie żołnierza zranionego przez bombę-pułapkę. Była to pierwsza od 30 lat, fotografia rannego na polu walki. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, po opublikowaniu go przez The Telegraph, zażądało ocenzurowania brutalnych elementów zdjęcia.

Obraz
© © [Jason Howe](http://www.jasonphowe.com/) / [Vimeo](https://vimeo.com/132840916)

“Hoka Hey: A Story of Survival and Change” przedstawia codzienne życie, pracę, ryzyko i wyzwania, jakim muszą sprostać fotografowie wojenni na całym świecie. Adrenalina, igranie ze śmiercią, ciągłe napięcie, możliwość utraty zdrowia fizycznego i psychicznego towarzyszą im w każdym momencie. Jason Howe przedstawia także własne koszmary stresu pourazowego (PTSD) z jakimi się zmagał.

Premiera filmu została zaplanowana na 14 czerwca 2016 podczas włoskiego festiwalu Biografilm. Niestety nie znamy szczegółów dotyczących polskiej premiery.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)