Obsesyjne robienie selfie to już oficjalnie zaburzenie psychiczne o nazwie "Selfitis"

Obsesyjne robienie selfie to już oficjalnie zaburzenie psychiczne o nazwie "Selfitis"

Obsesyjne robienie selfie to już oficjalnie zaburzenie psychiczne o nazwie "Selfitis"
Marcin Falana
29.12.2017 09:11, aktualizacja: 26.07.2022 18:11

Selfitis zostało oficjalnie zakwalifikowane jako zaburzenie psychiczne. Badania brytyjskich i indyjskich naukowców pokazały, że młodzi ludzie chronicznie nadużywają selfies.

Po tym jak w 2014 roku w internecie pojawił się fake news informujący, że Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne uznało robienie sobie autoportretów za zaburzenie psychiczne, naukowcy naprawdę zajęli się tą sprawą na poważnie.

Obraz

Janarthanan Balakrishnan z Thiagarajar School of Management w Indiach, oraz Mark D. Griffiths z Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii opublikowali właśnie artykuł w magazynie naukowym International Journal of Mental Health and Addiction pt. “Badania nad Selfitis i określenie skali zachowań Selfitis” (“An Exploratory Study of ‘Selfitis’ and the Development of the Selfitis Behavior Scale”).

Obraz
© © Sony

Badania pozwoliły stworzyć skalę zachowań "Selfitis - SBS" (Selfitis Behavior Scale), które określają jak dużą obsesję mamy na punkcie selfies. Naukowcy wykorzystali do badań 225 studentów z dwóch uniwersytetów w Indiach i sklasyfikowali ich na użytkowników chronicznych, ostrych oraz granicznych.

“Zazwyczaj osoby cierpiące na tę dolegliwość cierpią na brak pewności siebie i starają się "dopasować" do otoczenia i mogą wykazywać objawy podobne do innych potencjalnie uzależniających zachowań. Teraz wydaje się, że istnienie tego symptomu zostało potwierdzone, mamy nadzieję, że zostaną przeprowadzone dalsze badania, aby zrozumieć dlaczego ludzie rozwijają to potencjalnie obsesyjne zachowanie i co można zrobić, aby pomóc ludziom, którzy są najbardziej tym dotknięci.”
Obraz

Mężczyźni okazali się bardziej podatni na "Selfitis" bo aż 57,5 proc. z nich przejawiało objawy nadużywania autoportretów, gdy u kobiet było to 42.5 proc. Aż 25,5 proc. ze wszystkich studentów znalazło się w grupie chronicznie nadużywającej selfies, 40,5 proc. to ostrzy użytkownicy, podczas gdy 34 proc. studentów zakwalifikowano jak grupę graniczną. 9 proc. badanych wykonuje więcej niż 8 selfies każdego dnia, a 25 proc. z nich udostępnia codziennie 3 swoje zdjęcia w mediach społecznościowych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)