Od komórki do złożonego organizmu, czyli życie w 6 minut

Na początku każdy zarodek wygląda tak samo. Jest pojedynczą komórka, która zaczyna się intensywnie dzielić. Z czasem wyłaniają się charakterystyczne dla danego gatunku cechy. Na fascynującym filmie pokazujemy, jak rozwija się zarodek traszki.

Zarodek traszki na końcowym etapie rozwoju
Zarodek traszki na końcowym etapie rozwoju
Źródło zdjęć: © © Aeon Video / [Vimeo](https://vimeo.com/315487551)
Monika Homan

Traszka jest płazem z rodziny salamandrowatych. Rozmnażają się w zbiornikach stojącej wody. Samica składa zapłodnione jaja w wodzie - od 10 do 150 jaj na raz. Czas rozwoju kijanki zależy od temperatury wody, w 20 stopniach Celsjusza trwa zwykle około 8 dni.

Przez ten czas jednokomórkowa zygota zamienia się w larwę, która przez kolejne miesiące rozwija się w wodzie żywiąc drobnymi organizmami.

Duński filmowiec Jan van IJken zarejestrował film, na którym w sześć minut możemy zobaczyć kompletny proces rozwoju larwy traszki, od pojedynczej komórki, po cały organizm. Z pomocą mikroskopu udało mu się uchwycić najdrobniejsze detale. "Becoming" jest wyjątkowym spojrzeniem na proces podziału komórek, który jest początkiem dla każdego istnienia, od traszek, po ludzi.

Lekcja biologii - rozwój zarodka w sześć minut

Etap bruzdkowania
Etap bruzdkowania© © Aeon Video / [Vimeo](https://vimeo.com/315487551)

Na filmie możemy obserwować kompletny proces embriogenezy, czyli rozwoju zarodkowego od momentu zapłodnienia zaraz po wydostaniu się zarodka z osłony jajowej. Pierwszy etap, tuż po zapłodnieniu komórki, to bruzdkowanie.

Komórka dzieli się wpierw na dwie części, następnie na cztery. Kolejne podziały przebiegają proporcjonalnie, aż do dwunastego, po którym podział komórek przebiega niesynchronicznie. Po kilkunastu godzinach od zapłodnienia zarodek składa się już z kilkunastu tysięcy blastometrów i zaczyna się kolejny etap rozwoju - gastrulacja.

Zarodek zamienia się w gastrulę
Zarodek zamienia się w gastrulę© © Aeon Video / [Vimeo](https://vimeo.com/315487551)

Na tym etapie dochodzi do zgrupowania komórek, które pełnią podobne funkcje w organizmie. Na początku gastrulacji w zarodku pojawia się małe wgłębienie. Na filmie możemy je zaobserwować po niecałej minucie. Po tym etapie zarodek staje się gastrulą, która jest zbudowana z dwóch warstw komórek: ektodermy i endodermy, które otaczają pierwotną jamę ciała.

Wtedy też tworzy się prajelito z pragębą, które są zaczątkiem układu pokarmowego zwierzęcia. Podczas kolejnych procesów zachodzą skomplikowane procesy podziału komórek podczas których możemy obserwować, jak formują się poszczególne elementy ciała zarodka.

Mnożeniu się ulegają trzy grup komórek, z których w przyszłości rozwinie się układ nerwowy, pokarmowy, krwionośny i inne narządy, a także szkielet, mięśnie i tkanka łączna.

Zarodek traszki
Zarodek traszki© © Aeon Video / [Vimeo](https://vimeo.com/315487551)
Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)