Odbitka platynowa może przetrwać nawet 1000 lat

Odbitka platynowa może przetrwać nawet 1000 lat

Odbitka platynowa może przetrwać nawet 1000 lat
Źródło zdjęć: © © Tyler Shields
Marcin Watemborski
16.11.2018 12:05, aktualizacja: 26.07.2022 16:05

Tyler Shields zgłosił się niedawno do firm zajmującej się robieniem odbitek. Tworzeniem pracy dla niego zajmował się Matt Beaty, którego specjalnością są odbitki platynowe, czyli platynotypy. Wybrał tę technikę ze względu na trwałość, która może wynieść nawet 1000 lat.

Platynotypia idzie w parze z inną techniką – palladotypią. Jedno i drugie to techniki reprodukcyjne żelazowe. Podobnie jak cyjanotypia (niebieskie odbitki) wykorzystują światłoczułość soli żelaza. Różnica polega na tym, że te obrazy powstają z metali szlachetnych, czyli palladu lub platyny.

Platinum Palladium Printing Process with Tyler Shields

Sam proces wygląda podobnie, jak w przypadku cyjanotypii i innych technik reprodukcyjnych. Wybrany papier pokrywa się mieszanką światłoczułych chemikaliów, które według Tylera wyglądają jak kawa, naświetla się stykowo obraz, wywołuje się obraz i na końcu suszy. Sama technika naprawdę nie jest skomplikowana, ale efekt pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych przejść oraz ciepłej, bardziej brązowej niż czarnej tonacji fotografii.

Obraz

Wiele osób przycina arkusz papieru tak, by na odbitce było samo zdjęcie – bez marginesów z zaświetlonego materiału światłoczułego, lecz inni zostawiają tę naturalną ramę dla obrazu. W przypadku Taylora i jego odbitki zdjęcia ”Swim Cap”, stylizowanego na lata 30. XX wieku i wykonanego Hasselbladem 503, marginesy zostały zostawione.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)