Odeszła Sabine Weiss. Była jedną z prekursorek fotografii ulicznej

Odeszła Sabine Weiss. Była jedną z prekursorek fotografii ulicznej
Marcin Watemborski

31.12.2021 11:21, aktual.: 26.07.2022 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sabine Weiss miała 97 lat. Fotografka pochodzenia francusko-szwajcarskiego była jedną z pierwszych artystek, które zajmowały się dokumentowaniem życia codziennego. Sztuki obrazowania świata uczyła w tej samej szkole, co m.in. Robert Doisneau.

Sabine Weiss urodziła się w 1924 roku i od wczesnej młodości przejawiała zainteresowanie fotografią. W połowie lat 40. XX wieku przeprowadziła się do Paryża, gdzie pracowała jako asystentka Willy'ego Maywalda – fotografa mody oraz portretowego. Kilka lat później wyszła za amerykańskiego malarza Hugh Weissa i rozpoczęła niezależną karierę fotograficzną.

Artystka fotografowała na zlecenie przeróżnych muzyków, pisarzy, aktorów i innych artystów. Można śmiało powiedzieć, że była rozchwytywana. Zdjęcia u niej robili sobie wszyscy szanowani ludzie sztuki tamtych czasów. Jednak to nie fotografia portretowa stała się tym, z czego słynęła Sabine Weiss.

Fotografka uwielbiała wychodzić z aparatem na ulice miasta i fotografować codzienne sceny. To, co kiedyś wydawało się normalne, dziś jest niezrozumiałe. Paryż był przecież wielkim miastem, a bez problemu można było spotkać na ulicach konie, choć samochody był już dość popularne. Weiss koncentrowała się w swojej pracy na ludziach i łączących ich relacjach.

Eksperci określają Sabine Weiss jako artystkę pełną empatii, optymizmu i doskonale potrafiącą wyłapać chwile szczęścia w codzienności. Jej prace były wystawiane m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy The Photographer's Gallery. Zdjęcia Weiss znalazły również swoje miejsce w poczytnych magazynach, jak: The New York Times, Vogue, Esquire czy Newsweek.

Sabine Weiss jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych dokumentalistek powojennego życia w Europie.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także