Odgadniesz, co jest na zdjęciu? To nie jest futrzana piłeczka!

Fotograf Jason Guenzel opublikował na swoim Instagramie dość specyficzny i piękny zestaw zdjęć. Patrząc na nie, można w pierwszej chwili odnieść wrażenie, że patrzymy na miękką, futrzaną piłkę, lecz prawda jest daleka od tego. Co właściwie sfotografował artysta?

Odgadniesz, co jest na zdjęciu? To nie jest futrzana piłeczka!
Źródło zdjęć: © © Jason Guenzel / [Instagram](https://www.instagram.com/thevastreaches/)
Marcin Watemborski

28.12.2021 | aktual.: 29.12.2021 11:39

Jason Guenzel jest z zamiłowania astrofotografem. Jego pasją jest ukazywanie zakątków wszechświata w jak najciekawszy sposób. Trzeba przyznać, że talentu mu nie brakuje, a na dodatek ma naprawdę ciekawe spojrzenie na fotografowanie gwiazd i planet.

Jak już się domyśleliście po krótkim wstępie, na prezentowanych przez nas zdjęciach jest nic innego jak Słońce – gwiazda naszego układu planetarnego. Zrobienie takiego zdjęcia to nie tylko zasługa wprawnego oka, ale bardzo zaawansowanego sprzętu do obrazowania kosmosu. Od 10 lat Jason sukcesywnie ulepsza swoje zaplecze tak, by było w stanie zarejestrować wszechświat jak najlepiej w domowych warunkach.

Obecnie na wyposażeniu Guenzela są:

  • teleskop Explore Scientific AR 153
  • filtr blokujący Astronomik L1 UV/UR
  • wizjer Daystar Quark Chromosphere
  • aparat ASI174MM-Cool
  • głowica obrotowa Sky-Watcher EQ6-R Pro

Cały zestaw ma wartość prawie 5 tys. dolarów, czyli ok. 20,5 tys. złotych. Dzięki wykorzystaniu specjalnego filtra, Jason może zarejestrować światło emitowane przez wodór na zewnętrznych krańcach korony słonecznej. Bez tego byłoby to niemożliwe. Efektem jest charakterystyczny wygląd atmosfery gwiazdy, który przypomina zakręcone futerko jakiegoś zwierzęcia.

Jedną z największych przeszkód technicznych dla Jasona jest to, że ziemska atmosfera zniekształca obraz, a co za tym idzie, zdjęcia Słońca są rozmazane. Aby były jak najostrzejsze, fotograf rejteruje mnóstwo klatek, a później składa je w dużą panoramę. Po wyostrzeniu i pomniejszeniu, obraz wydaje się ostry, a na dodatek udaje się uzyskać efekt głębi ostrości, który wizualnie wygląda niemal jak przy zdjęciach makro.

Zdjęcia rejestrowane przez teleskopy są czarno-białe. Jak wspomina autor fotografii, końcowy obraz nie jest rzeczywisty, a jest jedynie artystyczną interpretacja tego, jak może wyglądać Słońce. Dane muszą przejść mozolny i długotrwały proces obróbki wraz z koloryzowaniem, by móc zachwycić odbiorcę.

Więcej niesamowitych prac znajdziecie na Instagramie.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)