Odkryli nowe przeznaczenie ludzkich komórek. Działają jak mikroskopijne obiektywy
19.04.2022 12:42, aktual.: 26.07.2022 13:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli myśleliście, że naukowcy znają już ludzkie ciała na wylot, to grubo się mylicie. Najnowsze badania pokazały, że specyficzne komórki, a właściwie ich część są jak soczewki skupiające światło, dzięki czemu lepiej widzimy.
W naukowej publikacji w dzienniku Science Advances przeczytamy o tym, że ludzkie oczy są bardziej zbliżone w budowie i działaniu do oczu owadów, niż myśleliśmy. Chodzi o to, że w przypadku insektów, ich oczy zbudowane są tak, by poszczególne segmenty skupiały światło, dzięki czemu zwierzę lepiej widzi. W przypadku ludzi podobną rolę odgrywają niektóre komórki, a właściwie ich części.
John Ball, Shan Chen oraz Wei Li odkryli, że mitochondria, czyli bardzo ważne części komórki, w przypadku oczy ssaków mają dodatkową właściwość. Ich zadaniem jest nie tylko zasilanie komórek, ale również koncentrowanie światła na pręcikach i czopkach w oku. Dzięki temu docierająca do nich fala jest wzmocniona i lepiej przetwarzana na sygnał, dekodowany jako zmysł wzroku.
Badacze tłumaczą, że najważniejsze z organelli (części komórki), czyli mitochondria, mogą różnić się wielkością lub kształtem. W każdej komórce eukariotycznego organizmu jest ich mnóstwo i odpowiadają głównie za wytwarzanie energii. Otaczają również jądro komórkowe.
Co do samych właściwości naszych organicznych mikroskopijnych obiektywów, te są bardzo gęsto ułożone w przypadku czopków. Te zaś są fotoreceptorami na siatkówce oka umożliwiającymi postrzeganie kolorów. Są one około 100 razy mniej czułe niż pręciki, odpowiadające za widzenie czarno białe (widzenie skotopowe). (odpowiadające za widzenie fotopowe).
Interesujące jest to, że w przypadku pręcików i czopków, to wcale nie mitochondria w głównej mierze dostarczają energię, a glikoliza, czyli ciąg reakcji biochemicznych przebiegający w cytoplazmie podstawowej i w ten sposób zasilający komórki. Główna rola mitochondriów na siatkówce oka koncentruje się na tworzeniu drogi, którą podróżuje światło – są one niejako przewodnikami dla fal, zmienianych na sygnał i przesyłanych nerwami wzrokowymi do mózgu.
Naukowcy przebadali dokładnie wzrok wiewiórek, gdyż ich siatkówki pozbawione są pręcików. Oznacza to tyle, że za dnia gryzonie te mają genialny wzrok, ale w nocy są niemal ślepe. Badanie ułożenia mitochondriów w komórkach oczy wiewiórek pozwoliło ekspertom dokładnie zrozumieć to, jak są ułożone i że działają jak mikroskopijne soczewki skupiające światło.
Więcej dokładnych informacji znajdziecie w publikacji na stronie Science Advances.