Odkryli tajemnicę Titanica. To dzięki nagraniu w 8K

Odkryli tajemnicę Titanica. To dzięki nagraniu w 8K

Nowe nagranie warku w 8K pozwoliło odkryć jedną z tajemnic Titanica.
Nowe nagranie warku w 8K pozwoliło odkryć jedną z tajemnic Titanica.
Źródło zdjęć: © YouTube | OceanGate
02.09.2022 11:19, aktualizacja: 02.09.2022 13:19

W sierpniu 2022 r. odkrywcy z firmy OceanGate przeprowadzili wyprawę na Titanica. Ich cel był prosty – nagranie wraku najsłynniejszego statku w imponującej jakości 8K. Misja zakończyła się sukcesem, a dzięki niezwykłym detalom film pozwolił na rozwikłanie jednej z wielu tajemnic Titanica.

Katastrofa Titanica to jedno z najbardziej znanych wydarzeń XX w. Statek zatonął 15 kwietnia 1912 r., jedynie pięć dni po rozpoczęciu dziewiczego rejsu. Wrak leży ok. 3,8 tys. metrów pod powierzchnią morza. Taka głębokość przysparza niemałych kłopotów badaczom, którzy muszą używać specjalnych batyskafów do eksploracji zatopionego statku. Z takiego rozwiązania korzysta firma badawcza OceanGate. Zatrudnieni w niej naukowcy co roku wysyłają ekspedycję na statek i robią jego nagrania oraz zdjęcia, które potem trafiają do mediów społecznościowych.

Titanic w 8k. To zasługa OceanGate

Najnowsze, tegoroczne nagranie Titanica wykonane przez OceanGate wywołało sensację – i to aż z dwóch powodów.

Film z wraku został wykonany w imponującej jakości 8K. Z perspektywy zwykłych użytkowników, którzy obejrzą go na telefonie czy komputerze, to może i niewiele, ale tak wysoka rozdzielczość pozwala na zachowanie najdrobniejszych detali, które potem mogą zostać dokładnie przeanalizowane przez naukowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak też się stało - dzięki nagraniu naukowcy zauważyli, że na kotwicy Titanica znajduje się ledwo widoczny napis "Noah Hingley & Sons Ltd", czyli podpis jej producenta. To nowy detal, który przeoczyły wszystkie dotychczasowe ekspedycje. Badacze Titanica są zachwyceni odkryciem i twierdzą, że udało rozwikłać się jedną z ważniejszych tajemnic, jakie kryje przed nami wrak.

Na pełny film z eksploracji Titanica przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jego publikacja nastąpi w ciągu najbliższych tygodni.

Tomasz Bobusia, dziennikarz Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)