Odkryto do 170 nowych samotnych planet. Czerwone kółka na zdjęciu to właśnie one

Odkryto do 170 nowych samotnych planet. Czerwone kółka na zdjęciu to właśnie one

Odkryto do 170 nowych samotnych planet. Czerwone kółka na zdjęciu to właśnie one
Źródło zdjęć: © © ESO
Marcin Watemborski
29.12.2021 13:14, aktualizacja: 26.07.2022 14:14

Tego jeszcze nie było! Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego poinformowali o odkryciu nawet do 170 nowych samotnych planet. W jednej grupie jest ich około 70. Jest to największe odkrycie tego typu w historii eksploracji kosmosu.

W dzienniku Nature Astronomy zostały opublikowane badania Nurii Miret-Roig, astronom z francuskiego Laboratoire d’Astrophysique de Bordeaux. Jak poinformowała, nie wiadomo dokładnie, ilu swobodnych planet można się spodziewać, ale jest ich mnóstwo, może być ich nawet do 170.

Wynik jest owocem 20 lat badań i obserwacji z wielu różnych teleskopów, w tym z placówki ESO. Naukowcy koncentrowali się na kształtach, zmianach kolorów, ruchach oraz jasności różnych ciał niebieskich. Według nich najsłabszym ogniwem obserwowanego obszaru nieba są samotne planety.

Ledwie widoczne czerwone punkty to prawdopodobnie planety swobodne.
Ledwie widoczne czerwone punkty to prawdopodobnie planety swobodne.© © ESO

Nuria Miret-Roig tłumaczy, że swobodne planety są trudne do odnalezienia, ponieważ są to ciała niebieskie znajdujące się z dala od gwiazd i ujęcie ich na jakichkolwiek zdjęciach – bez względu na pasmo światła – jest nie lada wyzwaniem. Planety same w sobie nie emitują światła, a jedynie je odbijają, a jeśli nie maja w pobliżu jego źródła, to są praktycznie niewidoczne.

Największe skupisko samotnych planet zostało zlokalizowane między gwiazdozbiorami Skorpiona oraz Wężownika. Zgodnie z wiedzą amerykańskich naukowców, w obszarze Drogi Mlecznej może być nawet 100 miliardów swobodnych planet.

Więcej dokładnych informacji znajdziecie na stronie ESO.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)