Odszedł William Klein. Miał ogromny wpływ na fotografię dokumentalną i mody

William Klein miał 96 lat.
William Klein miał 96 lat.
Źródło zdjęć: © Facebook
Marcin Watemborski

13.09.2022 14:12, aktual.: 13.09.2022 17:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

William Klein zmarł w wieku 96 lat. Jego dokonania dla branży fotograficznej i filmowej są ogromne. Można śmiało powiedzieć, że jego kreatywność w zakresie środków wyrazu ukształtowała świat obrazu, jaki znamy dziś.

William Klein urodził się 19 kwietnia 1926 r. w Nowym Jorku, lecz jest uznawany za fotografa francuskiego. Jego wpływ na techniki przedstawiania świata w dokumencie oraz fotografii komercyjnej był ogromny. Uznaje się go za jednego z najważniejszych fotografów współczesnego świata. 

Zanim zajął się fotografią, Klein uczył się malarstwa. Po jakimś czasie zainteresował się nowym medium i pracował dla "Vogue" jako fotograf mody. Na jego koncie znalazło się również mnóstwo krótkometrażowych filmów fantastycznych i dokumentalnych. Wyprodukował ponad 250 reklam telewizyjnych. Na koncie Kleina jest mnóstwo odznaczeń fotograficznych, w tym medal Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego czy nagroda za wybitny wkład w rozwój fotografii w ramach Sony World Photography Awards. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Francuski etap życia Kleina rozpoczął się podczas II wojny światowej, gdy wstąpił do armii USA i stacjonował we Francji. Po wojnie został w tym kraju i zamieszkał na stałe w Paryżu. Gdy już pracował dla "Vogue"w latach 50. XX wieku i później, koncentrował się na zdjęciach pokazujących prawdziwość – bez tematów tabu ani banałów. W swoich pracach uwielbiał korzystać z lamp błyskowych i nietypowych ogniskowych, a do tego dodawać efekt poruszenia, dzięki czemu zdjęcia Kleina były niebywale dynamiczne. 

William Klein odszedł we śnie, 10 września 2022 r. Miał 96 lat.    

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)