Odszumienie zdjęć - esencja najlepszych programów
Było ciemno? Aparat zmusił Cię do ustawienia bardzo wysokiej czułości? Po zgraniu zdjęć na komputer okazało się, że są bardzo zaszumione i nie nadają się do oglądania? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś "tak", ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! W dzisiejszym zestawieniu prezentuję 5 programów, które pomogą uratować zaszumione fotografie.
Jest to chyba najbardziej popularne narzędzie do odszumiania zdjęć. Sam z niego korzystałem kiedy jeszcze fotografowałem kompaktem. Program ma mnogość ustawień, dzięki którym dostosujemy siłę odszumiania w ten sposób, aby pozbyć się szumu z minimalną utratą szczegółów. Dodatkowo program oferuje możliwość pobrania ze strony profili kilkuset aparatów, dzięki którym odszumianie będzie jeszcze prostsze i szybsze. Program występuje w trzech opcjach: jako samodzielna aplikacja oraz jako plugin do Photoshop'a lub Lightroom'a. Wersja domowa to wydatek niecałych 40 dolarów. Polecam!
Polecany przez wielu fotografów produkt od znanej firmy Imagenomic, która znana jest z produkcji takich pluginów jak np. Portraiture. Dostępny jest w trzech odmianach, od darmowej Community, po kosztującą 50 dolarów wersję Professional. Występuje również, jako plugin do programów Adobe lub samodzielna aplikacja. Program nie wysępuje w polskiej wersji językowej, a jego obsługa niestety nie jest zbyt intuicyjna. Niemniej jednak, kiedy opanujemy podstawowe funkcje, program będzie bardzo dobrze spełniał swoje zadanie.
Noise Ninja rzeczywiście z szumem radzi sobie, jak ninja z czarnymi charakterami. Niestety, menu aplikacji jest mało intuicyjne, więc wypracowanie odpowiedniego profilu może być kłopotliwe. Program jest oferowany także, jako plugin do aplikacji Adobe oraz jako samodzielny program. Jego cena waha się od 35 dolarów za wersję domową, po prawie 80 dolarów za wersję profesjonalną.
Świetne narzędzie ze stajni Nik Software, czyli producenta znanego pluginu Color Efex. Define jest również interesującym narzędziem, które jednak występuje jedynie w formie pluginu do programów Adobe czy Apple Aperture. Program został wyposażony w dużo ustawień, ale nie utrudnia to obsługi, która jest prosta i intuicyjna. Brak wersji samodzielnej może być przeszkodą, dla osób, które używają innych programów, niż wyżej wymienione. Nik Software oferuje jedynie wersję płatną, która kosztuje aż 119 dolarów, co może hamować zapał niejednego fotografa.
Helicon Filtr to najbardziej zaawanasowane narzędzie pozwalające na większe manipluacje w zdjęciach. Poza tym wbudowany algorytm odszumiania działa całkiem sprawnie. Ciekawostką jest, że mimo wyboru języka angielskiego, program działa po polsku. Aplikacja jest bajecznie prosta w obsłudze, ma kilka zakładek takich jak Jasność, Kolory, Szum, Wysotrzanie itp. dzięki czemu nawet nie znając się na fotografii dostosujemy ustawienia tak, że zdjęcie będzie wyglądać zdecydowanie lepiej. Koszt rocznej licencji wnosi 20 dolarów, natomiast licencja nielimitowana kosztuje 75 dolarów. Moim zdaniem to rozsądna cena jak za takie narzędzie.
Mam nadzieję, że dzięki temu zestawieniu znajdziecie odpowiedni dla siebie program, a wasze zdjęcia będą gładkie jak przysłowiowa pupcia niemowlaka.